Dzień 7 grudnia 2021r. był w naszej szkole dniem plastycznej kreatywności. Każdy uczeń mógł wykazać się swoim talentem, pomysłowością, chęcią i wykonać kartkę świąteczną.
Zajęcia pt. „Plastyczne inspiracje” były realizowane w ramach Środowiskowego Programu Profilaktycznego „Ciekawa szkoła” i wypadły w czasie Świątecznego Tygodnia Życzliwości.
Nie tylko członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, ale też inni uczniowie poświęcili swój czas po lekcjach i sporządzili kartki świąteczne. Kartki wraz z pięknymi życzeniami od społeczności szkolnej zostały przekazane pensjonariuszom Dziennego Domu Seniora Krasowy Dwór w Mysłowicach.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 17 grudnia 1985 roku i od tej pory obchodzone corocznie 5 grudnia.

Celem jego obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, docenienie ich wrażliwości na potrzeby innych, trudu i zaangażowania w niesienie dobrowolnej, bezinteresownej i wynikającej z potrzeby serca pomocy.

O wolontariacie we współczesnym rozumieniu zaczęto w Polsce mówić od początku lat 90- tych ubiegłego wieku. Powstało wtedy w Warszawie pierwsze w Polsce Centrum Wolontariatu, gdzie została sformułowana definicja „współczesnego” wolontariatu w następującym brzmieniu: Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Ta pierwsza definicja z biegiem lat nic nie straciła na swojej wartości i nadal jest aktualna.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to również okazja do podziękowań i życzeń. Korzystając z niej składamy młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu serdeczne podziękowania za zaangażowanie w dotychczasowe akcje i działania.  Wtym roku szkolnymnasi uczniowie – wolontariusze pomagali organizować wiele akcji, m. in.: V Murckowską Grę Miejską, VI Rodzinny Rajd Rowerowy, Światowy Dzień Ubogich, Szlachetną Paczkę, Plastyczne Inspiracje. Bez ich zaangażowania, chęci pomocy innym, kreatywności i poświęcania swojego wolnego czasu niewiele zdziałalibyśmy. Dlatego też w piątek 10 grudnia 2021r. solidaryzując się z członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu i jednocześnie podsumowując Świąteczny Tydzień Życzliwości, uczniowie naszej szkoły ubrali się na żółto, aby świętować Szkolny Dzień Wolontariusza. A zwieńczeniem półrocznej pracy były: spotkanie wigilijne w szkole oraz spotkanie ze wszystkimi wolontariuszami na platformie MTeams.

Dziękujemy za to, że jesteście i że zawsze możemy na Was liczyć.

Z okazji naszego wspólnego święta życzymy wszystkim wolontariuszom dużo satysfakcji i radości z bezinteresownego pomagania oraz zapału do podejmowania kolejnych wyzwań.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 po raz kolejny wzięli udział w XXI edycji ogólnopolskiego projektu społecznego ,, Szlachetna Paczka –  2021”. W tym roku przygotowaliśmy paczkę dla starszej osoby będącej w trudnej sytuacji życiowej i materialnej . Zbieraliśmy produkty żywnościowe, chemię gospodarczą, odzież, pościel. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, rodzicóworaz Szkolnego Klubu Wolontariatuudało nam się zebrać wszystkie potrzebne produkty i tym sposobem spełnić marzenia.

Zebrane artykuły zostały posegregowane, zapakowane do kartonów i ozdobione pięknymi świątecznymi papierami przez naszych wolontariuszy.

W sobotę rano 11 grudnia 2021r., przygotowane przez nas podarki trafiły do bazy w Tychach, a stamtąd do wybranej przez nas Rodziny.

A oto relacja z wręczenia paczek opisana przez wolontariusza „Szlachetnej Paczki” – naszego koordynatora:

„Dzień, w którym dostarczaliśmy paczki był niezwykły. Gdy zadzwoniliśmy do drzwi pani Krystyny od razu nam otworzyła. W momencie, w którym wolontariusze kolejno zaczęli wchodzić z paczkami, pani Krystyna zszokowana stała w holu i zerkała z niedowierzaniem na ilość paczek, którą wnosimy do jej mieszkania. Po pozostawieniu pierwszej części, wróciłam się, aby towarzyszyć przy otwieraniu paczek. Pani Krystyna, pewna tego, że to już wszystko zamknęła drzwi, jednak po moich słowach, że to nie koniec patrzyła na mnie z niedowierzaniem. Ze starannością i spokojem, otwierała każdą z paczek, dokładnie przeglądając jej zawartość. Gdy doszła do butów, od razu wyciągnęła je z pudełka i zaczęła przymierzać. Widać było wzruszenie w jej oczach, gdy mówiła: „Nareszcie mogę iść na spacer i buty mi nie przemokną”. Była tak przejęta tym faktem, że przez kilka minut oglądała buty z niedowierzaniem, kiedy ja pomagałam w odpakowaniu pozostałych paczek. Każda kolejna paczka, którą otwierała, tworzyła na jej twarzy jeszcze większy wyraz zdziwienia i niedowierzania. Gdy z pudełka wyciągnęłam nową lampkę, usłyszałam „Jaka śliczna”. Żegnając się z nią, wciąż widać było zszokowanie wymalowane na jej twarzy. Na pewno tego dnia nie zapomni długo…”.

Pragniemy serdecznie podziękować dzieciom i ich rodzicom za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca, bo ,, dobroć okazana innym, wraca do nas ze zdwojoną siłą”. Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.

“Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7)

            12-14 listopada to dni, w których pochylamy się po raz kolejny nad potrzebującymi.   5 Światowy Dzień Ubogich jest okazją, by dostrzec ludzi, których społeczeństwo odsuwa na bok. Każdy, niezależnie od tego kim jest i ile ma lat, jeśli potrzebuje pomocy, zasługuje na nią! Chcemy podzielić się tym, co mamy z tymi, którzy nie mają.

Nasza szkoła wraz z organizatorem – Wspólnotą Dobrego Pasterza włączyła się w obchody 5 Światowych Dni Ubogich w Katowicach. Szkolny Klub Wolontariatu zbierał dary dla ubogich, a także kartki własnoręcznie wykonane. Udało się zebrać bardzo dużo kosmetyków, przyborów higienicznych, płynów czyszczących, puszek, żywności długoterminowej, odzieży, ręczników. Wszystkie dary zostały posegregowane przez wolontariuszy w szkole i przewiezione do bazy w Katowicach.

Bardzo dziękujemy osobom, które zaangażowały się w zbiórkę.

Dobro to najcenniejszy prezent, jakim możemy się dzielić.