„DBAĆ O ZDROWIE WAŻNA SPRAWA, WIĘC KORZYSTAJ Z TEGO PRAWA!”

Definicja szkoły promującej zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która:
– tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników,
– wspiera rozwój kompetencji całej społeczności szkolnej w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie,
– zaprasza do współpracy rodziców swoich uczniów oraz społeczność lokalną, aby wzajemnie wspierać się w zakresie dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne bazując na doświadczeniach i kompetencjach każdej z grup.

Szkoła promująca zdrowie, tworzy atmosferę oraz warunki sprzyjające i zachęcające do zdrowego stylu życia.

Skład zespołu do spraw promocji zdrowia


Szkolny koordynator ds. promocji zdrowia:
mgr Marzena Bulik – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Członkowie:
mgr Marta Fornalczyk – nauczyciel religii i informatyki
mgr Grażyna Liszka – nauczyciel przyrody
mgr Elżbieta Malina – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Spółdzielni Uczniowska „N.O.R.K.A.”
Spółdzielnia Uczniowska „N.O.R.K.A.” we współpracy z firmą „CRISPY NATURAL” S.U. „NORKA” zorganizowała bezpłatną degustację dla uczniów naszej szkoły zdrowych przekąsek warzywnych i owocowych.
We współpracy z firmą „SANTE” S.U. „NORKA” zorganizowała bezpłatną degustację dla uczniów naszej szkoły zdrowych przekąsek i napojów.

„Czy wiesz co masz jeść? – piramida żywieniowa”


Podczas zajęć uczniowie poznali zasady zdrowego żywienia zgodnie z piramidą żywieniową, zdobyli wiedzę na temat wpływu i właściwości poszczególnych produktów na zdrowie człowieka.

„Na czym polega zdrowe odżywianie?”


Uczniowie na zajęciach dowiedzieli się dlaczego dieta powinna być zróżnicowana i dostosowana do potrzeb organizmu, jaką rolę odgrywają błonnik, owoce i warzywa w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Obliczyli swój indeks masy ciała oraz zapoznali się z konsekwencjami zdrowotnymi niewłaściwego odżywiania (otyłość, nadwaga, cukrzyca, anoreksja, bulimia).

Zdrowe kanapki


W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu i postanowiliśmy podczas lekcji wykonać kanapki jako drugie śniadanie. Każdy przyniósł chleb, wędlinę, sery, ulubione warzywa: pomidory, paprykę, ogórki i szczypiorek.  Przed rozpoczęciem pracy pamiętaliśmy o umyciu rąk. Uczniowie wykazali się kreatywnością, a kolorowe kanapki były przepyszną przekąską.

Dzień jabłka


W klasach drugich uczniowie uczcili Dzień Jabłka poprzez wykonanie prac plastycznych i wspólne zjedzenie pysznych jabłek.

Rajd rowerowy


Gra miejska

Gra planszowa


Uczniowie klas 3 a i 3 b wykonali gry planszowe w ramach zajęć „Zakodowane Katowice”. Gra planszowa to najpopularniejsza forma zabawy i nauki. Uczniowie poprzez samodzielne konstruowanie gry doskonalili umiejętność pracy w grupie, rozwijali logiczne myślenie i wyobraźnię, ustalali reguły gry i przestrzegali ich podczas zabawy.


Warsztaty popularnonaukowe


Uczniowie klas drugich wzięli udział w warsztatach popularnonaukowych zorganizowanych przez UŚ Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, dzięki którym zaspokoili swoją ciekawość poznawczą, kreatywnie spędzili czas i pogłębili wiedzę.


Wycieczka do lasu


Uczniowie klas drugich wzięli udział w terenowych zajęciach przyrodniczych w lesie murckowskim.

Warsztaty profilaktyczne


We wrześniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w programach profilaktycznych prowadzonych przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii.
Klasy I, II, III brały udział w programie „Cukierki”
Klasy IV i V brały udział w programie ”Smartfon – przyjaciel czy wróg czyli jak żyć w świecie nowoczesnych technologii”
Klasy VI brały udział w paragramach:

  • „Debata”
  • „Zachowania behawioralne”

Klasy VII i VIII z kolei brały udział paragramach:

  • „Debata”
  • „Zachowania behawioralne”
  • „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”

Piramida żywieniowa

To graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania. Każde piętro zawiera odpowiednie proporcje niezbędnych w codziennej diecie produktów. Na jej bazie możemy skomponować zdrowy, pełnowartościowy plan żywienia dla siebie. Polska piramida żywieniowa powstała w Instytucie Żywności i Żywienia. A to piramidy żywieniowe wykonane przez uczniów klas 4 na zajęciach z przyrody.

Jadłospis dla ucznia

Planowanie posiłków pozwala wprowadzać do naszej diety różnorodne produkty korzystne dla naszego organizmu. Najważniejszymi zaletami przygotowywania jadłospisu są: zdrowsze odżywianie, budowanie dobrych nawyków żywieniowych, regularność posiłków, racjonalne zakupy, oszczędność czasu i pieniędzy. Uczniowie klas 7 zmierzyli się z tym wyzwaniem i zaprojektowali całodzienny jadłospis dla ucznia w wieku 13 lat. Oto ich prace.

„Bezpieczna woda”

Aktywność fizyczna to zdrowie należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. W dniach 15 i 16 marca 2024r. uczniowie klas I- V uczestniczyli w zajęciach w ramach programu „Bezpieczna Woda” realizowanego przez instruktorów Sztorm Grupy i Fundację „Każdy ma swój Sztorm”.
Celem programu było rozpowszechnienie wiedzy na temat bezpieczeństwa podczas aktywnego wypoczynku nad wodą wśród dzieci,  propagowanie odpowiedzialnych zachowań, upowszechnianie kultury fizycznej, popularyzowanie turystyki i sportów wodnych. 

Warsztaty w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Kontakt z przyrodą, przebywanie wśród roślin i zwierząt wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, zmniejsza stres, wspomaga działanie układu odpornościowego. We wrześniu uczniowie klas IV, V i VII wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Tematem wiodącym warsztatów była bioróżnorodność środowiska.

O tym, że zdrowie jest najważniejsze wie każdy. Właściwa dieta i aktywność fizyczna od najmłodszych lat to najlepsza inwestycja na długie życie. Uczniowie klas trzecich mieli okazję się o tym przekonać podczas zajęć lekcyjnych, na których omawialiśmy piramidę zdrowego żywienia  i aktywności fizycznej, poznaliśmy zasady według których powinniśmy przygotowywać zbilansowany posiłek. W ramach utrwalenia omawianych treści, uczniowie stworzyli wspólną piramidę zdrowego żywienia  i aktywności fizycznej oraz skomponowali zdrową pizzę, która tylko potwierdziła fakt, że zdrowe jedzenie nie musi być nudne i trudne do przygotowania! To były bardzo ciekawe i edukujące zajęcia.