O CZYM PAMIĘTAĆ PRZED EGZAMINEM?
Oto kilka wskazówek, które warto wykorzystać w ostatnich chwilach przed egzaminem. Zadbanie o komfort pracy dla swojego mózgu może poprawić wynik Twojego egzaminu. Przeczytaj uważnie załączoną ulotkę.
POWODZENIA!!!

DLA RODZICÓW- JAK POMÓC DZIECKU WRÓCIĆ DO SZKOŁY? Wracamy do szkoły! U każdego dziecka ta wiadomość wzbudza inne emocje. Większość uczniów się nie może doczekać się powrotu, inni jednak martwią się nową sytuacją.  Jak możemy pomóc dziecku? – zachęcamy do zapoznania się z załączonymi materiałami. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego w szkole.

OPTYMISTYCZNE DZIECKO

Każdemu z nas przydarza się tak samo dużo rzeczy dobrych i rzeczy złych. Niektórzy będą koncentrować uwagę na tym co spotyka ich dobrego, inni przeciwnie. Ci pierwsi to optymiści – widzą szklankę do połowy pełną.  Wbrew powszechnej opinii optymizmu nie można sprowadzać do dostrzegania dobrych stron w każdej, nawet najbardziej dramatycznej, sytuacji i oczekiwaniu pozytywnych efektów. W takim przypadku powinniśmy raczej mówić o huraoptymizmie, któremu bliżej do braku rozsądku niż do prawdziwego pozytywnego nastawienia do życia.  Optymizm skupia się na pozytywnym interpretowaniu zaistniałych sytuacji, obiektywnym uwzględnianiu różnych aspektów, które mogły mieć wpływ na dane zdarzenie. Optymiści mają świadomość kontroli nad swoim życiem i potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach, nie poddają się, szukają rozwiązania.

Takiego pozytywnego  interpretowania rzeczywistości chcemy nauczyć nasze dzieci. Jak wynika z badań Daniela Gilberta z Uniwersytetu Harvarda, człowiek ma stały poziom optymizmu i nawet jeśli zdarza się coś bardzo przykrego, ludzie, u których jest on wyższy, znacznie szybciej dochodzą do siebie. Optymiści zdecydowanie mniej też chorują – w ich krwi jest więcej leukocytów, więc mają lepszą odporność. O sukcesie szkolnym także decyduje optymizm. Optymizm działa mobilizującodomów inteligenckich, ale w trakcie trwania nauki zaciera się ten podział i wybitnymi uczniami, laureatami olimpiad i konkursów – zostają właśnie optymiści. Dzieci nieoptymistyczne są szkolnymi marudami, wiecznie psują innym zabawę, przedstawiają czarne scenariusze lub powtarzają przestrogi rodziców. Nic dziwnego, że inne dzieci ich unikają. W tym wieku nie ceni się przesadnego realizmu i nadmiernej ostrożności.

Argumentów za wychowaniem dziecka w duchu optymizmu jest zresztą więcej:

 • Optymiści są zwykle bardzo lubiani, inne dzieci podświadomie lgną do nich, bo w towarzystwie optymisty świat jest dobrym, wesołym, bezpiecznym miejscem.
 • Optymiści nie stresują ludzi, nie zawstydzają ich, nie upokarzają, nie są złośliwi, a częste przebywanie z optymistą podnosi poczucie własnej wartości.
 • Optymiści często są wybierani na partnerów w zabawie – nawet gdy ich poziom sprawności ruchowej jest niski. Zabiegają o nich także trenerzy sportowi.

Wykonaj wspólnie z dzieckiem test: Czy jesteś optymistą? Pozwól, by sam wybrał odpowiedzi, a później sprawdźcie, czy to odpowiedzi optymisty. W pytach, gdy dziecko nie wybrało odpowiedzi optymistycznych zastanówcie się wspólnie, co niebezpiecznego jest w myśleniu pesymisty?

Test:      https://forms.gle/Ash3WHtixpj1BBK87

Jeśli na przykład tego dziecko napisało wiadomość do kolegi i od 30 minut czeka na odpowiedź, to bardzo ważne jest jak wyjaśni tą sytuację – czy jego zdaniem kolega nie odpowiada – bo jest zajęty, zapomniał telefonu czy też dlatego, że go odtrąca, nie chce się z nim bawić. Interpretacja sytuacji wpłynie na dalsze decyzję naszego dziecka: czy skontaktuje się z kolegą jeszcze raz? Czy też uzna, że taki wysiłek jest bezcelowy. Dlatego dobrze jest wspólnie  z dzieckiem wyjaśniać jego  interpretację sukcesów i porażek. Więcej na ten temat za dwa tygodnie.

Małgorzata Glenc

Tekst: na podstawie EWA Nowak „Mały wielki optymista”

https://zwierciadlo.pl/parenting/wychowanie-dziecko/maly-wielki-optymista

Seligman, M.E.P., (2010). Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie. Poznań: Media Rodzina

Tydzień Świadomości Zawodowej w Katowicach 12-16 kwiecień
Katowickie poradnie psychologiczno-pedagogiczne zapraszają na Tydzień Świadomości Zawodowej online. W ramach akcji przygotowano różne propozycje adresowane przede wszystkim do rodziców i uczniów klas ósmych, ale mogą one zainteresować również inne osoby.

Czy mądrze korzystasz z technologii?
Czy potrafisz rozstać się z telefonem choć na 10 minut? Czy odczuwasz w takiej sytuacji niepokój? Czy świadomie przeszukujesz Internet czy klikasz, dla samego klikania…
Zobacz filmik i zrób wszystko, żebyś to Ty decydował o sobie. 

Razem raźniej

Czasami czujesz, że wszystko jest bardzo ciężkie i nie wiesz już co zrobić…Pamiętaj, zawsze jest jakieś wyjście… zobacz  FILMIK:

https://biteable.com/watch/embed/motywacja-2540553

https://biteable.com/watch/motywacja-2540553

i pamiętaj, że czekamy na Ciebie i możemy razem poszukać rozwiązania

Pani pedagog i pani psycholog

Apteczka pierwszej pomocy

Zobacz prezentację i sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany:

Przedsiębiorczy uczeń a Internet- zadanie dla klas 6-8

Czy jesteś przedsiębiorczym uczniem? Czy dbasz o swoje interesy? Coraz więcej rzeczy załatwiamy przez Internet, ale czy korzystasz z tych możliwości z głową?

Sprawdź swoją wiedzę na ten temat, w tygodniu kiedy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.  Poniżej link do testu. Odpowiedz na 6 pytań (do piątku 12.02) a  zaliczony test, to 5 punktów do oceny z zachowania. Powodzenia!

https://www.testportal.pl/test.html?t=ENsKHspYdKD2

A oto krótkie filmy na temat bezpiecznych zachowań w Internecie przygotowane w ramach projektu: Bankowcy dla edukacji:

Kupuj świadomie w sklepach internetowych

Nie klikaj podejrzany w link z maila:

WYPRÓBOWANY SPOSÓB NA TRUDNE EMOCJE

Zdarzają się chwile i dni, gdy jest nam bardzo ciężko i trudno… Jak odnaleźć wtedy sposób na  powrót do pozytywnych emocji? Poniżej podpowiadamy wypróbowany sposób jednego z naszych uczniów. Jest skuteczny! Sprawdź sam!

Często, gdy osoba ma depresję, ma straszny mętlik w głowie i ciężko jej zauważyć problem. Gdy ja się źle czuję znacznie łatwiej mi to wszystko zapisać, bo wtedy widzę, co mnie męczy.

 • Nie wszyscy są dobrzy w pracach pisemnych, ale myślę że każdy potrafi napisać list. Nie musi być oficjalny, czy jakiś tam inny. Można go napisać do osoby zaufanej, do nauczyciela, czy nawet do ulubionej postaci z serialu. I wcale nie trzeba go wysyłać.
 • Gdy piszemy list, możemy go poprawiać, zmieniać, dopisywać do niego kolejne rzeczy. Nie musimy go nawet pisać na kartce. Równie dobrze można to zrobić w notatniku na telefonie, ważne aby przekazywał on nasze myśli.
 • Gdy skończymy go pisać ważne jest by go uważnie przeczytać, bo dzięki temu spojrzymy na ten problem tak jakby „z drugiej strony”. Zobaczymy co nas tak bardzo męczyło.
 • To nie musi być jakiś elaborat. Może to być krótka wypowiedź. Trzy zdania jak na zadanie domowe z polskiego. Czasem takie trzy zdania  wystarczą, byśmy zorientowali się, co na martwi.

Jeśli nie lubicie listów, możecie zrobić plan, mapę myśli czy nawet rozprawkę. Ważne, żeby pozwoliła wam ujrzeć problem który was męczy. I tak, wiem, że czasem ciężko się zabrać za pisanie czegoś takiego. Ja też nie pałam wielkim entuzjazmem do tego typu projektów, ale wiem z autopsji że gdy się już zacznie to idzie naprawdę szybko.

  To co tu napisałam nie jest wymysłem profesorów z uniwersytetu Oksfordzkiego. Wszystko co tu piszę sama sprawdziłam. Nie powiem, że to na pewno zadziała, bo każdy z nas ma inne doświadczenia i inne rzeczy, które przychodzą mu łatwiej lub trudniej. Ale zawsze warto spróbować..

Fonoholizm to uzależnienie, z którym boryka się coraz więcej osób i co gorsza – coraz więcej dzieci. W niniejszej prezentacji poznamy objawy i skutki fonoholizmu oraz jak walczyć z tym uzależnieniem.

Jak zrozumieć nastolatka? – dla rodziców
Od zawsze relacje między nastolatkami i dorosłymi były trudne… Dorosłym nie jest łatwo zrozumieć  dorastającego człowieka: jego pomysłów, nastrojów i podejmowanych przez niego decyzji. Dlaczego tak jest? Czy  coś się zmieni w tej kwestii? Najnowsze badania neurobiologów wskazują na to, że przepaść między światem nastolatka i dorosłego wynika ważnych zmian jakie zachodzą w mózgu młodego człowieka. Zapraszam do zapoznania się z poniższą prezentacją na ten temat. Dzięki temu choć trochę odkryjemy i będziemy w stanie zrozumieć, co dzieje się w jego głowie.

EMOCJE PIERNIKAMI PACHNĄCE

Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pieczenia pierników. W wielu domach jest to przedświąteczna rodzinna tradycja. Największą frajdę mają przy tym dzieci. Mamy dla Was miłą niespodziankę. Uczniowie, którzy upiekli (lub upieką) świąteczne pierniczki mogą pochwalić się nimi na naszej stronie internetowej.

Piernik to nic innego jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Przysmak ten to obok karpia, pierogów i kapusty z grzybami prawdziwy symbol polskich Świąt Bożego Narodzenia.

Historia zaczyna się już dużo, dużo wcześniej bo w starożytności. Wtedy to popularne były bardzo ciastka smarowane miodem zwane miodownikami. W średniowieczu miodowniki z przyprawami wg antycznych receptur zaczynają piec na nowo zakony, szczególnie benedyktyni. Było to możliwe dzięki wyprawom krzyżowym, które pozwoliły sprowadzać do Europy duże ilości przypraw. Wraz z rozwojem miast, pojawiają się wyspecjalizowane cechy piekarskie. Korzystały one z doświadczenia zakonników. Tak oto rozpoczęła się wielka kariera piernika.

Jeżeli chodzi o ziemie polskie to piernik przyjął się dopiero w XVIII w. i tak samo jak i w innych krajach był symbolem dobrobytu i wysokiego stanu społecznego.

Przymiotnika „pierny”, od którego smakołyk wziął swą nazwę, używano do XVI wieku. Powstanie piernika i wywiedzenia od pieprzu jego nazwy związane było z dodaniem do popularnego ciasta z mąki i miodu – „miodownika” przypraw korzennych.

Pierniki miały także zastosowanie medyczne. Przepisywano je w średniowieczu na różnego rodzaju bolączki organizmu ludzkiego.

A dzisiaj? Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pieczenia pierników. W wielu domach jest to przedświąteczna rodzinna tradycja. Największą frajdę mają przy tym dzieci. Nieważne: małe czy duże. Wszyscy cieszą się na pieczenie pierników. To piernikowe święto daje wszystkim dużo radości, uśmiechu, życzliwości i szczęścia. Możemy wspólnie spędzić miło i pożytecznie czas. Dzieci zapamiętają te chwile na całe życie. I na zawsze będą im kojarzyć się z rodzinnym szczęściem.

UWAGA! Mamy dla Was miłą niespodziankę. Uczniowie, którzy upiekli (lub upieką) świąteczne pierniczki mogą pochwalić się nimi na naszej stronie internetowej. Zróbcie zdjęcia pierniczków i prześlijcie je na adres mailowy Pani Psycholog: maglenc@wp.pl . Na początek my chwalimy się naszymi pierniczkami 🙂

Pedagog i psycholog szkolny

Pomysł dla św. Mikołaja na ostatnią chwilę…

Wszystkim rodzicom, którzy nie wiedzą w jaki sposób mogliby sprawić przyjemność potomstwu, zastanawiając się nad prezentem, w  tym wyczekiwanym dniu, podpowiadamy co sprawi dzieciom radość…  kliknij:

Podpowiedź sprawdzi się również z innej okazji oraz bez okazji…

W ramach mikołajowego prezentu zapraszamy naszych najmłodszych uczniów do spotkania i zabawy z Mikołajem 😊
https://view.genial.ly/5dc8425203986d0f3830c95f/presentation-mikolajki

Październik

Październik chodził drogą
w wyrudziałym kaftanie,
drzewom włosy malował
jesiennymi farbami.

Dobierał im kolory
odpowiednio twarzowe
jaskrawo-żółte klonom
osikom – malinowe.

Wystroił je paradnie
ale w tym cały kłopot,
że im wkrótce rozkradnie
wszystkie barwy listopad.

Apolinary Nosalski

Drodzy Uczniowie!
Jako, że znowu nie możemy spotykać się w szkole, pragniemy być z Wami nadal w kontakcie online.
Poniżej przypominamy Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.
Utrzymaj szkolny tryb dnia:

 1. Wstawaj o tej samej porze
 2. Zachowaj poranną rutynę – pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.
 3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły i wzmocni Twoją odporność.
  Zjedz śniadanie! Nie zapominaj, aby codziennie jeść owoce i warzywa oraz dużo pić. Najlepiej herbatki owocowe, mleko, kakao lub wodę.
 4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.
 5. W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy. W szkole wychodziliście na korytarz. Rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu będzie regenerowało na umysł.
 6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania
  w gry, kontaktów online z innymi. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
 7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu i nie mogą spędzać z Tobą czasu, kiedy ty masz już wolne.
 8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online.
  Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi
  pomysłami na kreatywny czas wolny.
 9. Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem spędzić czas. Wychodźcie dziennie na spacer – to wzmocni Waszą odporność.
 10. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować.
 11. Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputerze niż zwykle.
 12. 1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę.
  Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem. Lepiej poczytaj książkę:)
 13. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! i wyciągnij wnioski na następny dzień – czego chcesz robić więcej, czego mniej.
 14. Uspokój umysł. Wycisz się.
 15. Dbaj o sen. śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.
  Proszę dbajcie o siebie i przestrzegajcie ograniczeń!
  Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie i życzymy wszystkim zdrowia 

Temat:Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego-dla klas 7 i 8

Uczniowie klas 7 i 8 wspólnie  z rodzicami mogą wziąć udział w Regionalnym Forum Doradztwa Zawodowego.
Przez najbliższe 10 dni będzie można skorzystać z bezpłatnych porad telefonicznych i stacjonarnych doradców zawodowych zatrudnionych w Powiatowych Urzędach Pracy, Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz w Ochotniczych Hufcach Pracy w województwie śląskim.
Plan dyżurów wraz z numerami telefonu można znaleźć na stronie Metis’u:  https://www.metis.pl/content/view/3587/1/