Badania internetowe to bardzo szybko rozwijająca się technika ankietowa, która może być z powodzeniem wykorzystywana w szkołach. Ankieta dostępna online jest skutecznym narzędziem, pozwala na szybkie dotarcie do wielu respondentów i uzyskanie konkretnych informacji, np. można się dowiedzieć się, jakie zainteresowania mają nasi uczniowie, jakie są ich oczekiwania dotyczące zajęć dodatkowych, wyposażenia szkoły/biblioteki, prowadzonych projektów edukacyjnych, a także ogólnie działalności i funkcjonowania placówki. Warto więc korzystać z tego rodzaju badań. Chociaż sam techniczny aspekt tworzenia i udostępniania ankiet za pomocą darmowych narzędzi online nie jest bardzo skomplikowany, to przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi podstawowych zasad konstruowania ankiet.

Tworzymy ankietę w Formularzach Google

Formularze Google są narzędziem darmowym, a korzystanie z nich wymaga jedynie posiadania konta Google. Umożliwiają proste i intuicyjne stworzenie formularza ankiety online, zbieranie danych do arkusza kalkulacyjnego (wszystkie dane z formularzy ankiet są przenoszone do Arkusza Google i przechowywane na Dysku Google). Można z nich korzystać z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Użycie opcji podglądu pozwala na wyświetlenie udziałów procentowych oraz prezentację danych w postaci graficznej (wykresy słupkowe i kołowe).

Poznajemy Survio

Survio pozwala tworzyć darmowe ankiety od podstaw lub wykorzystać gotowe szablony. Plan bezpłatny oferuje nieograniczoną liczbę ankiet, nieograniczoną liczbę odpowiedzi, jednak istnieje limit 100 odpowiedzi na miesiąc dla wszystkich utworzonych ankiet. Narzędzie nawet w planie darmowym jest bardzo rozbudowane, oferuje kilkanaście rodzajów pytań, posiada też ciekawy system analizy wyników i ich wyświetlania. Dodatkowym atutem jest możliwość wstawiania do pytań multimediów (obrazów i filmów). Chociaż Survio pozwala na wykorzystanie gotowych szablonów, to możliwości ich edycji są dość ograniczone. Z tego względu najlepiej jest tworzyć każdą ankietę od podstaw.