PODSTAWOWE INFORMACJE DLA UCZNIÓW O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.
Na egzamin uczeń zgłasza się w stroju galowym i posiada legitymację szkolną w celu potwierdzenia tożsamości lub inny dowód tożsamości.
- W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wg następującego harmonogramu:
- język polski – 13 maja 2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 120 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 180 minut
- matematyka – 14 maja 2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 100 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 150 minut
- język obcy nowożytny – 15 maja 2025 r., godz. 9.00, czas trwania: 90 minut, wydłużenie czasu dla uprawnionych do 135 minut
2. Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty:
język polski – 10 czerwca 2025 r., godz. 9.00,
matematyka – 11 czerwca 2025 r., godz. 9.00
język obcy nowożytny – 12 czerwca 2025 r. godz. 9.00
3. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
- z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo:
- przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
4. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem.
5. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut na egzaminie z języka polskiego i 10 minut na egzaminie z matematyki i języka obcego).
6. Do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego uczeń przystępuje z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych z wyjątkiem uczniów – obywateli Ukrainy, którzy mogą przystąpić do egzaminu z dowolnego języka obcego wybranego spośród języków wymienionych w ustawie.
7. Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (przebieg egzaminu każdego dnia):
Przed wejściem do sali egzaminacyjnej uczeń:
- potwierdza swoją tożsamość, przedstawiając do wglądu legitymację szkolną,
- potwierdza na liście obecności swoją obecność na egzaminie,
- pobiera naklejki na arkusze egzaminacyjne przygotowane dla niego przez OKE
- potwierdza podpisem znajomość wcześniej przekazanych mu procedur organizacji
i przebiegu egzaminu, - oświadcza, że nie jest w posiadaniu urządzeń telekomunikacyjnych
- losuje miejsce na sali egzaminacyjnej
- wchodzi do sali egzaminacyjnej i zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował.
8. Uczeń może wnieść małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
9. O godzinie 9:00 członkowie zespołu nadzorującego rozdają uczniom arkusze egzaminacyjne.
10. Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających o obowiązku:
- zapoznania się z instrukcją zamieszczoną na 1. oraz 2.stronie arkusza egzaminacyjnego,
- sprawdzenia kompletności arkusza, czyli sprawdzenia, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony,
- sprawdzenia poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE
11. Przed rozpoczęciem egzaminu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego, uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL oraz naklejki przygotowane przez OKE.
12. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
13. Przybory i materiały które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej: długopis lub pióro z czarnym tuszem, na matematykę – również linijkę (rysunki –jeżeli trzeba je wykonać –zdający wykonują długopisem, nie wykonuje się rysunków ołówkiem);
14. Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty)
15. Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla wszystkich zdających faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.
16. W czasie egzaminu uczeń pracuje samodzielnie i obowiązuje go zakaz kontaktowania się z innymi,
Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
17. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika.
18. Uczeń może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
19. Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
20. Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym:
- informuje zdających o zakończeniu pracy,
- wyznacza dodatkowy czas (5 minut na egzaminie z języka polskiego i 10 minut na egzaminie z matematyki i języka obcego) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie)
- poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów,
- poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
21. Po zakończeniu egzaminu przewodniczący i członkowie zespołu nadzorującego –w obecności zdających –zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty odpowiedzi, a w przypadku egzaminu z matematyki –również karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, i sprawdzają kompletność materiałów. Następnie przewodniczący zezwala zdającym, z wyjątkiem ucznia, który ma być obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych (obserwuje proces pakowania materiałów) na opuszczenie sali.
22. W trakcie egzaminu ósmoklasisty nauczyciele nie udzielają wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.
23. Uczniowie będą mogli sprawdzić wyniki z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://wyniki.edu.pl. Login oraz hasło do logowania przekaże zdającym dyrektor szkoły, w której uczeń przystąpił do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą udostępnione w ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika) 4 lipca 2025 r. od godz. 10:00, a zaświadczenia o wynikach egzaminu będą do odbioru w sekretariacie szkoły 4 i 5 lipca 2025r.
Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
24. Zdający ma możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, po uprzednim wystąpieniu z wnioskiem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
25. Więcej informacji o egzaminie ósmoklasisty, w tym przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami, są dostępnych w informatorach o egzaminie ósmoklasisty oraz aneksach do tych informatorów obowiązujących w roku szkolnym 2023/2024, opublikowanych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/
Na stronie internetowej CKE w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty dostępne są również:
a. przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami,
b. arkusze egzaminu próbnego wraz z rozwiązaniami,
c. zestawy ćwiczeniowe umożliwiające powtórzenie materiału z języka polskiego, matematyki i języków obcych,
d. arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2024 wraz z zasadami oceniania rozwiązań zadań.