16 grudnia 1981 roku górnicy z kopalni „Wujek” zorganizowali strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i internowaniu jednego z ich kolegów – Jana Ludwiczaka, działacza „Solidarności”. Strajk, który miał być wyrazem sprzeciwu, zakończył się krwawą tragedią.
Do akcji wkroczyły oddziały ZOMO, wspierane przez wojsko. Górnicy zabarykadowali się na terenie kopalni, ale to nie powstrzymało funkcjonariuszy. Po kilku godzinach napięcia, około godziny 11:00, ZOMO użyło broni palnej. Zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.
Śmierć górników w kopalni „Wujek” stała się symbolem oporu wobec stanu wojennego i brutalności władzy komunistycznej. Ich ofiara przypomina nam, jak wielką cenę wielu Polaków zapłaciło za walkę o wolność i godność.
Dziś, w czasach pokoju, mamy obowiązek pamiętać o tych wydarzeniach. O tych, którzy nie bali się powiedzieć „nie” i zapłacili za to najwyższą cenę. Historia kopalni „Wujek” i całego stanu wojennego przypomina nam, jak ważne są wartości takie jak wolność, solidarność i odwaga.

1200 uczniów z prawie 30 szkół całego regionu wzięło udział w „Biegu 9 górników”. W ten sposób uczcili 43. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Momentem szczególnym była minuta ciszy dla poległych.

Punktualnie o godz. 11.00 zawyły syreny. Miasto wstrzymało oddech ku pamięci zamordowanych.