Jak wygląda szczepienie w szkole?
Dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia otrzymują podczas szczepienia szczepionkę Gardasil9 lub Cervarix. Szczepienie składa się z 2 dawek szczepionki podawanych w odstępie 6-12 miesięcy. Na szczepienie nie jest wystawiane skierowanie.
Realizacja szczepienia w szkole nie wymaga wcześniejszego kontaktu z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wystarczy złożyć podpisany formularz deklaracji i zgody na szczepienie do dyrektora szkoły w wyznaczonym terminie.
W dniu szczepienia dziecko musi mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Zawsze u osoby niepełnoletniej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Osoby przeprowadzające kwalifikację i osoby szczepiące zostały odpowiednio przeszkolone.
Program powszechnych szczepień przeciw HPV ma na celu ochronę dziewcząt i chłopców przed zachorowaniem w dorosłym życiu na nowotwory powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego.
O co zadbać przed szczepieniem?
- Zadbaj, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem
– sen korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego. - Dopilnuj, aby dziecko nie było na czczo i zjadło
pełnowartościowy posiłek przed przyjęciem szczepionki. - Nie odstawiaj samodzielnie przed szczepieniem leków,
które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem. - Szczepionka to zastrzyk w ramię, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków
– omów z nim tę sytuację. - Nie obawiaj się niepożądanych odczynów poszczepiennych u dziecka
– występują rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg. - W przypadku pogorszenia samopoczucia dziecka należy skontaktować się z lekarzem.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania będą zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce: SZCZEPIENIA PRZECIW HPV W SZKOŁACH gov.pl/hpv