20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wypadała w niedzielę, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka później i dłużej :D! Jeden dzień na zapoznanie się z prawami dziecka to zdecydowanie za mało, więc szkolne obchody przedłużyły się na cały tydzień.

Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie zapoznali się ze swoimi prawami za pomocą prezentacji oraz filmików udostępnionych przez UNICEF, a następnie sprawdzili swoją wiedzę grając w quiz Kahoot. Na korytarzach szkolnych wisiały kartki z Konwencją o Prawach Dziecka w wersji dla dzieci – chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie polegającym na dopasowaniu definicji artykułu do jego tytułu.

Zwycięzcy konkursu to:

Wiktoria Bablok

Małgorzata Marczak

Oliwia Niziołek

Gratulacje!

Film z udziałem Ambasadora Dobrej Woli Davida Beckhama o 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o
prawach dziecka

Dzieci mają głos – film z udziałem młodych aktywistów

UNICEF – Czym są prawa dziecka – film animowany o prawach dziecka

GoBlue – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka