Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej obchodzonego w 47 krajach Rady Europy. W tym czasie w każdym kraju organizowane są imprezy, których celem jest promowanie idei demokracji lokalnej i jej zbliżenie do obywateli. W naszej szkole rozpoczęliśmy od organizacji Murckowskiego Rajdu Rowerowego.

DEMOKRACJA oznacza, że każdy ma prawo do głosu, a podstawą władzy jest wola większości obywateli. Czy osoba niepełnoletnia też ma w kraju demokratycznym coś do powiedzenia? Na ten temat rozmawialiśmy w szkole w tym roku.

Gdzie młody człowiek ma okazję  zabrać głos? 

  1. SEJM DZIECI I MŁODZIEŻY – 1 czerwca co roku dzieci z całej  Polski spotykają się na obradach w sali posiedzeń polskiego sejmu. Parlamentarzystą może zostać osoba, która jest w wieku 13-18 lat i wygrała konkurs.
  2. BUDŻET OBYWATELSKI – co roku mieszkańcy Katowic mają możliwość uczestniczyć w referendum na temat tego, w jaki sposób chcieliby zmienić najbliższą okolicę lub  w jakich wydarzeniach chcieliby wziąć udział.  Każdy uczeń szkoły podstawowej (a nawet noworodek, za pośrednictwem rodziców)  w referendum może oddać swój głos na wybrane przez siebie projekty!!!! 
  3. MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA KATOWICE

Młodzieżowa Rada Miasta reprezentuje sprawy katowickiej młodzieży  przed Radą Miasta dorosłych: opiniuje projekty, inicjuje działania, zgłasza swoje pomysły w ważnych dla młodzieży sprawach. W roku 2020 wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice wygrał absolwent naszej szkoły: Jacek Kalisz. W październiku przyjął zaproszenie uczennic 8a i opowiedział o swojej działalności.  Wywiad można zobaczyć na szkolnej stronie:  

  • SAMORZĄD UCZNIOWSKI – to zrzeszenie uczniów danej szkoły (klasy). Jako Samorząd Uczniowski – przez swoich przewodniczących lub osobiście możecie zgłaszać pomysły lub uwagi, które mogą uatrakcyjnić lub polepszyć pracę naszej szkoły. CZEKAMY!!! DZIAŁAJ!!!

Miło nam poinformować, że zwycięzcami szkolnego Quizu z okazji Tygodnia Demokracji Lokalnej zostali: Kalina Turek, Jan Muszakiewicz, Adam Sobczyński i Kuba Bieniek.

Gratulujemy!

Liczymy, że skorzystacie z możliwości, które macie! Powodzenia!