Ziemio, ziemio moja
Mówię dziś do Ciebie,
Zawsze mam Cię w sercu,
Nie tylko od święta.
Dziękuję Ci za doliny, góry i lasy,
Ogrzewające nas promieniami słońce,
Deszcz, chmury, śnieg oraz malinowe kwiaty.
Ziemio nie chcę abyś była zniszczona tylko cała zielona.
Przysięgam Ci ziemio, segregować śmieci.
A dary twe odnawialne pozwolą mi się grzać.
A ty nadal będziesz trwać i żywić nas.
Twe łąki, powietrze i wody,
piękne kwiaty do życia są nam potrzebne.
Ziemię mamy tylko jedną
Więc dbajmy o nią jak o własny dom.
Oliwia Grzybek
Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Pomysł ustanowienia Dnia Ziemi (ang. Earth Day) należy do Amerykanina – Johna McConnella. Na konferencji UNESCO, poświęconej ochronie środowiska, przedstawił go, jako święto afirmacji życia i piękna Ziemi, połączone z propagowaniem troski o naturę. Dzień Ziemi obchodzony jest obecnie w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tegoroczne obchody, które odbywają się pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i konkursy.
W naszej szkole odbył sie konkurs plastyczno-ekologiczny pt. „Ziemia nasz dom”. Jego laureatami zostali: Michał Gieroszka, Adam Zatorski, Patrycja Kolenda, Kacper Krzepkowski i Natalia Huzior. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach miejskich na „EKO – pocztówkę ze Śląska dla Ziemi”, konkursie poetyckim „Jeszcze będzie normalnie!?…”, konkursie fotograficznym „Świat za zamkniętymi drzwiami”, konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego i naklejki „Siłacze – Zgniatacze”. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników!!!
Przywróć naszą Ziemię! webinarium dla młodzieży
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza uczniów klas VII-VIII do udziału w webinarium, którego premiera obędzie się w Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia, o godzinie 12:00 opublikowane zostaną wykłady i warsztaty dla młodzieży.
Program webinarium to dwa bloki:
I. Wykłady:
a) „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)
b) „Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)
II. Warsztaty praktyczne:
a) Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności;
b) Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody
Niech to będzie nasz wspólny wkład w działania na rzecz naszej Ziemi!