Każdego roku, 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa.

Każdego roku o tej porze, w naszej szkole trwa kampania „Uzależnieniom mówimy NIE!”

W tym roku również ją prowadzimy, choć w nieco innych warunkach. Nasi uczniowie wzięli udział w tej kampanii poprzez wykonanie plakatów o szkodliwości palenia, a starsi mieli podać przynajmniej jeden argument, dlaczego nie warto palić.

Oto efekty naszej tegorocznej szkolnej kampanii „Uzależnieniom mówimy NIE!”

POWODY, DLA KTÓRYCH NIE WARTO PALIĆ WEDŁUG UCZNIÓW KLAS VII ORAZ VIII

 • „Nie warto palić ponieważ szkodzi to swojemu zdrowiu.”
 • „1.Uczucie zmęczenia i niewyspania (gorsze dotlenienie organizmu)
  2. Obniżenie ogólnej kondycji fizycznej (gorsza sprawność)
  3. Uporczywy kaszel/chrypka
  4. Żółknięcie zębów, problemy stomatologiczne
  5. Nieświeży oddech
  6. Gorszy wygląd skóry, włosów i paznokci
  7. Pogorszenie stanu zdrowia (częste zachorowania)
  8. Zwiększenie ryzyka zachorowania na wiele poważnych chorób
  9. Szybsze starzenie się skóry
  10. Smród papierosów (ręce, ubrania, mieszkanie….)
  11. Konflikty z bliskimi (niepalącymi)”
 • „Nie warto palić, ponieważ szkodzi to zdrowiu i powoli wyżera człowieka od środka. Efekty nie są od razu. Ukazują się dopiero po latach, kiedy jest już za późno i można tylko modlić się nad chodzącym trupem. To jak domino. Łatwo zacząć, trudno skończyć. Ale w tym wszystkim najgorsze jest to, że najbardziej odbija się to na bliskich palacza, czyli tzw. biernych palaczach. Osoby będące obok palącego, wdychają dym tytoniowy, przez co są bardziej narażeni na skutki palenia, czyli przede wszystkim choroby, na które jest w tym momencie 10-krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na nie.”
 • „Wydolność płuc, poprawa pracy układu sercowo – naczyniowego i kondycji psychofizycznej to tylko niektóre z długofalowych skutków rzucenia nałogu nikotynizmu. Przez palenie papierosów możemy stracić bliskich jak i znajomych. Papieros może stać się dla nas naszym „najgorszym przyjacielem”. Zawsze będziemy potrzebowali go. Tak nie powinno być! Na każdym opakowaniu papierosów jest napisane: „Palenie szkodzi zdrowiu”, więc czemu niektórzy to w ogóle kupują?!
  Dym tytoniowy zawiera tzw. alkaloidy pirydynowe:
  nikotynę,
  nornikotynę,
  kotyninę,
  anabazynę,
  antabinę.
  Na szczególną uwagę zasługuje tu nikotyna wykazująca działanie stymulujące układ nerwowy oraz mająca silny potencjał uzależniający.
  Czy naprawdę aż tak warto palić i zrzucać na siebie ciężar chorób i przykrości? Według mnie lepiej nie palić i żyć w zdrowiu i szczęściu. Pamiętajcie, warto cieszyć się nawet z tych małych rzeczy!”
 • „Nie warto palić ponieważ szkodzi to naszemu zdrowiu jak i osobą bliskim którzy znajdują się w naszym otoczeniu.
  Można nabawić się raka krtani.”
 • „Moim zdaniem nie warto palić papierosów ponieważ, człowiek który pali szkodzi swojemu zdrowiu i innym osobom wokół niego. Często osoby palące umierają na raka płuc lub gruźlicę. Osoba która pali ma żółte zęby, śmierdzi jej całe ciało, ubrania a jeżeli pali w mieszkaniu to śmierdzi wszystko w mieszkaniu. Osoby palące mają słabą kondycję sportową a ja jestem piłkarzem, więc postanowiłem, że nigdy nie będę palił papierosów.”
 • „Nie warto palić/sięgać po papierosy, ponieważ niszczymy nasze zdrowie oraz tracimy pieniądze.”
 • „Dlaczego nie warto palić??
  1-Palenie zabija
  2-Palenie szkodzi nie tylko palaczowi,
  ale też osobie wdychające opary papierosa (bierne palenie)
  3-Palenie tworzy nowotwory i może prowadzić do śmierci
  4-Palenie zabarwia zęby i paznokcie na kolor żółty
  5-Ciężko potem oderwać się od palenia
  6-Szkodzi otoczeniu
  7-odurzający zapach”
 • „Nie warto palić, ponieważ przede wszystkim papierosy wywołują raka płuc i wiele innych chorób. W skład papierosów wchodzi mieszanina różnych odmian tytoniu. W jednym papierosie znajduje się ok. 10-20 mg nikotyny, z czego do krwi dostaje się 1-3 mg. Nikotyna łączy się z receptorami acetylocholinowymi w układzie nerwowym i wywołuje pobudzenie. Związek szybko się rozkłada, dlatego chcemy sięgnąć po kolejną dawkę. Po wprowadzeniu do organizmu niewielkiej ilości nikotyny, następuje wzrost wydzielania adrenaliny do krwi.
  Powoduje to przyspieszenie rytmu serca a także ciśnienia tętniczego krwi. Proces ten może być niebezpieczny dla osób z ryzykiem chorób układu sercowo – naczyniowego. Po wypaleniu większej ilości papierosów, zmienia się postrzeganie rzeczywistości i odbieranie bodźców z otoczenia. W skład dymu wchodzi:

  • nikotyna
  • kotynina
  • anabazyna
  • antabina
  • nornikotyna

  Dym tytoniowy osadza się na płucach, powodując zaburzenia immunologiczne, komórkowe oraz hormonalne.”
 • „Nie warto palić papierosów , ponieważ źle to wpływa na organizm , a szczególnie na płuca . Płuca obumierają przez nie.”
 • „Cierpi na tym nasze zdrowie oraz mózg oraz wygląd zewnętrzny.”
 • „Nie warto palić papierosów, ponieważ palenie papierosów, powoduje tzw. ziemistość cery, wynikające z niedotlenienia komórek.”
 • „Palić – Nie warto palić papierosów bo może to bardzo źle wpłynąć na nasze zdrowie
  Sięgać – Nie warto sięgać po papierosy bo mogą bardzo szybko uzależnić i źle wpłynąć na nasz organizm.”

dav