Flip – najlepsza aplikacja do ćwiczenia mówienia? Plus praktyczne pomysły na lekcje

Edukacja na czasie. Uczeń. Czym jest motywacja? Prawdy i mity

W potocznym rozumieniu motywacja to stan, w którym nam się chce. Jednak badania pokazują, że motywację możemy podzielić na tryb chęciowy i tryb wykonaniowy. Oznacza to, że czasem działamy skutecznie mimo braku chęci. Co wpływa na proces motywacji? Co dodaje nam sił do działania, a co je odbiera? W trakcie webinarium porozmawiamy o tym, czym jest motywacja i jak można pracować nad podniesieniem jej zarówno u ucznia, jak i u siebie. Począwszy od rzodkiewek i czekolady, a skończywszy na poszukiwaniu sensu, wskażemy, jakimi konkretnymi i praktycznymi metodami można oddziaływać na ucznia, aby pomóc mu w nierównej walce z wiedzą i brakiem czasu dla siebie. Obalimy też kilka motywacyjnych mitów… bo nie wszystko, co wiemy o motywacji, znajduje potwierdzenie w badaniach.

10 Classroom Games You Absolutely Must Know

Zastanawiasz się co zrobić z Twoimi uczniami na pierwszej lekcji po wakacjach? Nie miałaś wcześniej lekcji z daną grupą i nie masz pojęcia na jakim są poziomie? Nie wiesz, kogo zastaniesz w klasie? Nie masz jeszcze podręcznika, a chcesz mądrze wykorzystać ten czas?

Przyjdź na moje webinarium i poznaj moje pomysły na pierwsza lekcję z nową i nienową klasą lub uczniem po wakacjach.

Powrót do szkoły czy rozpoczęcie nauki po wakacjach jest trudny dla wszystkich – uczniów, nauczycieli i rodziców. Trzeba pożegnać czas beztroski, przygotować się na nowe wyzwania, wrócić do obowiązków – jednym słowem ponownie zaadaptować się do rzeczywistości szkolnej. Potrzebny jest czas i przestrzeń na przyzwyczajenie się do innego trybu życia, zbudowanie pomostu między wakacjami a nowym rokiem szkolnym. Dlaczego to ważne dla adaptacji i jak to zrobić podpowiemy podczas spotkania.

Plan na nowy rok: lekcja kończąca się sukcesem za każdym razem przy jednoczesnym ograniczeniu ilości przygotowania. Brzmi dobrze i jest jak najbardziej do zrobienia.

Zapraszamy na webinarium, w którym Luiza Wójtowicz-Waga pomoże Wam określić ramy przygotowania absolutnie konieczne do przeprowadzenia dobrej lekcji. Co jest potrzebne a co zbędne? I czy to grzech, jeśli nie chcesz się bardzo narobić?

Canva ciągle się rozwija i stale pojawiają się nowe funkcje. Wiele z nich jest niesamowicie przydatna i bardzo ułatwi nam życie. Warto być na bieżąco z nowinkami i dowiedzieć się, co jeszcze i jak da się w Canvie stworzyć 

 Serdecznie zapraszam na festiwal Canv’owych nowości:

W trakcie webinaru Asia opowie Wam, o co chodzi z platformą Blooket jako narzędziu w rękach lektora, pokaże rodzaje rozgrywek i funkcje gier oraz jak stworzyć bazę gier rozgrzewkowych. Dostaniecie mnóstwo pomysłów na powtórki do wykorzystania na lekcji i w domu. I najważniejsze: poznacie motywacyjne funkcje tej platformy.

Chcesz przygotować piękne story na Instagram? A może chcesz dodać napisy do filmu? Nie znasz się na zaawansowanych programach do obróbki video? Nic straconego! Przyjdź na moje webinarium już 17 maja i dowiedz się jak montować filmy z CANVIE. Film ze wspomnieniami z wakacji, film do reklamy, czy na Instagram? To nie problem!

Cyfrowa szkoła po nauczaniu zdalnym: jak efektywnie planować pracę, oszczędzać czas i zngażować uczniów także po lekcjach

Jak uczyć mówienia, czytania i pisania?
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, lekturowych oraz tworzenia tekstów w zakresie języka polskiego jako obcego u dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Jak uczyć języka polskiego jako obcego (w pigułce) dzieci i młodzież z Ukrainy?

Language education for young students from Ukraine – challenges for English teachers

Czym jest umiejętność krytycznego myślenia? Od teorii do praktyki.

Podstawy języka ukraińskiego dla nauczycieli – przydatne zwroty w pierwszych kontaktach z dzieckiem.

System edukacji w Ukrainie.

„Praca na skrajnie zróżnicowanym poziomie: jak połączyć ucznia absolutnie początkującego z uczniem, który już nieźle „ogarnia”? „

Testowanie w Design Thinking, czyli jak w praktyce uczyć się na błędach.

Drodzy Państwo,

bardzo dziękujemy za rejestrację na szkolenie „Język polski bez granic”

zorganizowane w ramach projektu „Polska na językach”. Na stronach internetowych Stowarzyszenia „Bristol” i Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz na Facebooku Polskiej Półki Filmowej znajdą już Państwo informacje o kolejnych spotkaniach z cyklu.

Zgodnie z obietnicą przekazujemy nagranie oraz prezentację prelegentki (w załączniku) wraz z linkami (mail od prelegentki poniżej).

Nagranie spotkania:

W ramach pierwszej pomocy metodycznej przekazujemy Państwu link do serii „Sztuka i rzemiosło” przeznaczonej dla wszystkich, którzy interesują się nauczaniem języka polskiego jako obcego oraz nauczaniem literatury i kultury polskiej. Jej odbiorcami mogą być nauczyciele jpjo oraz wszyscy, którzy dopiero nabywają umiejętności glottodydaktyczne. Autorami artykułów są pracownicy Uniwersytetu Śląskiego – doświadczeni lektorzy i profesorowie wizytujący w różnych ośrodkach zagranicznych.

Link do publikacji Gramatyczne porządki i historyczne wyjątki. Polska gramatyka – reguły, tabele, zasady – do pobrania: https://www.sjikp.us.edu.pl/pl/publikacje/publikacje-szkoly-jezyka-i-kultury-polskiej-uniwersytetu-slaskiego/tabele-i-plansze/gramatyczne-porzadki-i-historyczne-wyjatki-polska-gramatyka-reguly-tabele-zasady/

W imieniu organizatorów serdecznie pozdrawiam

Agnieszka Tambor (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

JAK POMÓC DZIECIOM PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

Trudne czasy tworzą silnych ludzi.

Wartość każdego z nas mierzy się ilością dobra, radości, ciepła i autentycznej uwagi, które wnosimy do życia innych ludzi. Droga do zachowania równowagi prowadzi bowiem przez powrót do takiego pojmowania ludzkiej wartości. Szczególnie teraz mamy obowiązek nauczyć tego dzieci i młodzież. Nauka odbywa się poprzez wzorce. To trochę inna definicja nauczania. To również trochę inne wymagania wobec nauczyciela, który ma obowiązek najpierw zadbać o siebie.

Nagranie z webinarium Wspieram swoich uczniów w związku z wojną w Ukrainie.

Atak na Ukrainę. Jak wspierać uczniów, budować relacje w klasach wielokulturowych oraz zapobiegać dyskryminacji.

Rzeczywistość znów nas zaskoczyła. Jeszcze nie zdążyliśmy zamknąć poprzedniego kryzysu związanego z pandemią, a przed nami już stanęły następne potężne wyzwania: agresja Rosji na Ukrainę, wojna i konieczność wsparcia dzieci i młodzieży w radzeniu sobie z tą sytuacją. W związku z tym zdecydowaliśmy się zmienić temat naszego czwartkowego spotkania. Zamiast mówić o motywowaniu, chcielibyśmy wesprzeć Państwa w radzeniu sobie z obecnym kryzysem. Pokażemy, co od strony psychologicznej może się dziać w Państwa głowach, a przede wszystkim w głowach uczniów – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Porozmawiamy o tym, jak reagować na tę sytuację i jak wspierać wychowanków, uwzględniając potrzeby uczniów polskich oraz tych pochodzących z Ukrainy i Rosji. Porozmawiamy też o tym, na co zwrócić uwagę, kiedy w szkole pojawią się dzieci-uchodźcy.

Edukacja na czasie. Uczeń. Praca z uczniem. Zróżnicowana klasa.

Edukacja na czasie. Uczeń. Komunikacja z uczniami.

Nowi w nowej szkole. Integracja klasy w środowisku stacjonarnym oraz online.

Edukacja na czasie. Uczeń. Praca z uczniem. Zróżnicowana klasa.

W trakcie spotkania zastanowimy się, jak dostosować środowisko uczenia się do potrzeb danej klasy, jak stawiać uczniom poprzeczkę, która nie wisi ani za wysoko, ani też za nisko. Wiemy, że stwierdzenie, iż ZAWSZE będziemy mieć zadania dostosowane do KAŻDEGO ucznia, jest mitem. Ale wiemy też, że nauczyciel może dopasować pojedyncze elementy lekcji do potrzeb wybranych uczniów, np. modyfikować formułę zadań, tworzyć szansę na ćwiczenie różnych kompetencji czy bazować na potencjale danego ucznia.

Czary mary: Jaki fajny test!

Wspomaganie wychowawczej roli szkoły w kontekście Covid-19 – OficynaMM

Czy możemy dokończyć na przerwie? – Czyli magiczna moc Escape Roomów.

Edukacja na czasie. Uczeń. Komunikacja z uczniami.

W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, co wiemy o obecnych uczniach, ich potrzebach, języku, motywacjach. Zaproponujemy narzędzia do sprawnej komunikacji z uczniem, do inspirowania, wspierania. Będziemy rozmawiali o komunikacji w relacji nauczyciel-uczeń, ale także o sposobach komunikacji w sytuacjach, gdy nauczyciel jest pośrednikiem między dwoma innymi osobami: uczniem a uczniem, uczniem a rodzicem czy uczniem a innym nauczycielem.

Jak rozwijać kompetencje emocjonalno-społeczne w projekcie?
Praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

ZaPROJEKTowani na relacje.

Motywacyjna funkcja oceniania – jak oceniać, by pomagać uczniom uczyć się

Anna Abramczyk, Odcinek 1: Wiedza, umiejętności, postępy

Motywacyjna funkcja oceniania – jak oceniać, by pomagać uczniom uczyć się

Anna Abramczyk, Odcinek 2: Popełnij błąd.

Odcinek 3: Ograniczona sterowność systemu.

Relacje formalne i nieformalne w szkole i klasie – narzędzia i metody pracy przydatne w kreowaniu uczącej się społeczności.