Witamy na kursie wprowadzającym w zagadnienie wykorzystania zasobów platformy YouTube w codziennym nauczaniu i projektach edukacyjnych. Podczas kursu uczestnicy zapoznają się z wieloma kanałami YouTube, które w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia z nauk humanistycznych, nauk ścisłych, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, nauki języków obcych oraz poszczególnych przedmiotów. Uczestnicy nauczą się także edycji i publikowania filmów, przybliżą sobie zasady pracy w YouTube Studio. Na koniec nauczyciele biorący udział w kursie zapoznają się z metodologią i sposobem przeprowadzania Live Streams w czasie lekcji oraz przy prowadzeniu projektów edukacyjnych. Zdobędą również podstawową wiedzę o antyedukacyjnych aspektach Youtube.

Jak YouTube zmienia edukację

YouTube ma w swoich zasobach miliony filmów, od filmów o gotowaniu, po przewodniki i rozrywkę. Od czasu utworzenia strony internetowej w 2005 roku miliony godzin filmów zostały zostały opublikowane. Ludzie przesyłają obecnie 500 godzin materiału filmowego co minutę, a strona generuje ponad 1 miliard wyświetleń wideo dziennie. Liczba wyszukiwań typu np. „Jak to zrobić” na platformie wideo rośnie każdego roku o ponad 70%. Widzowie korzystają z serwisu nie tylko do nauki, ale także do nauczania. Biorąc pod uwagę liczbę filmów na platformie, które służą do instruowania i uczenia widzów różnych umiejętności, możliwe jest, że YouTube zastąpi zajęcia rozwijające różne umiejętności, a nawet niektóre zajęcia edukacyjne.

YouTube udostępnia narzędzia edukacyjne na wiele sposobów. Uczniowie często używają YouTube jako alternatywnej formy nauki z danego tematu. „YouTube jest moim ulubionym miejscem, kiedy nie rozumiem czegoś z zajęć” – powiedziała Katey Counts, studentka projektowania graficznego na UW-Parkside. „Jako studentka projektowania, która często korzysta z pakietu Adobe Creative Suite, na YouTube znajduję najbardziej pouczające samouczki na ten temat. W ciągu moich lat studiów przypisałbym dużą część moich umiejętności w zakresie Adobe właśnie platformie YouTube”.

Kanały takie jak np. Khan Academy, Edutopia i TED-Ed są poświęcone nauczaniu różnych przedmiotów i dotyczą lekcji we wszystkich klasach. Jednak te kanały to jedynie szczyt góry lodowej wszystkich kanałów poświęconych wirtualnemu nauczaniu.

Jednak edukacja szkolna nie jest jedynym sposobem, w jaki YouTube zapewnił swoim użytkownikom rozwijanie ich umiejętności. W rzeczywistości, jeśli chodzi o poznawanie nowych produktów na rynku, użytkownicy trzy razy częściej wolą oglądać samouczek wideo na YouTube niż czytać instrukcje produktu. Filmy takie jak: rozpakowywanie produktu, pierwsze próby i recenzje urządzeń są niezwykle popularne, ponieważ widzowie otrzymują opinię prawdziwej osoby na temat produktu, który ich interesuje.

Kategoria urody na YouTube to jedna z najpopularniejszych kategorii w całym serwisie. W 2016 roku liczba wyświetleń filmów związanych z urodą wzrosła o 80%.

Jedną z najlepiej opłacanych YouTuberek jest Jeffree Star. Star to YouTuberka, który skupia się na urodzie, makijażu i kosmetykach. W 2019 roku Star zarobiła 17 milionów dolarów na samym YouTube, co czyni ją piątym najlepiej opłacanym YouTuberem tego roku.

Użytkownicy, którzy zaczynają interesować się jakimkolwiek nowym hobby, często korzystają z YouTube. Aż 70% użytkowników YouTube korzystało z witryny, aby dowiedzieć się, jak zrobić coś nowego lub dowiedzieć się więcej o czymś, co ich interesuje.

Jeśli chodzi o edukację, YouTube od dawna jest włączany do realizacji lekcji i projektów edukacyjnych, aby pomóc dokładniej wyjaśnić interesujące nas zagadnienia. W ankiecie przeprowadzonej na uczestnikach w wieku 14-23 lat YouTube zajął najwyższą pozycję jako preferowane narzędzie do nauki, a 59% uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych wybrało właśnie tę witrynę.

Trudno powiedzieć, w jakim kierunku może YouTube rozwijać w przyszłości, aby nadążyć za rosnącą popularnością. Odkąd Google kupił witrynę w 2006 roku, na portalu pojawiło się wiele zmian, takich jak dodanie Youtube Premium, co daje użytkownikom możliwość zakupu miesięcznego członkostwa, które pozwala im oglądać filmy bez reklam. Surowsze wytyczne i zasady zostały również nałożone na przesyłane filmy, a nawet na komentarze.

Wraz z wprowadzeniem sponsoringu i reklam, YouTube stał się również źródłem dochodu dla wielu osób. Pomimo wszystkich zmian, jedno pozostaje takie samo. YouTube nadal jest ogólnodostępną witryną internetową, na której użytkownicy mogą oglądać i przesyłać wybrane przez siebie treści wideo. Podczas gdy niektóre kanały otrzymują wynagrodzenie za przesyłanie filmów, większość kanałów nie. Dla wielu młodych ludzi YouTube stał się domem i miejscem, gdzie czują się dobrze. W witrynie jest tak wiele społeczności, że każdy z nich znajdzie coś dla siebie.

https://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/56/id/1122

Przykładowe kanały YouTube do poszczególnych przedmiotów

Oto kilkanaście przykładów kanałów do wykorzystania na poszczególnych przedmiotach szkolnych:

astronomia

Astrofaza

https://www.youtube.com/user/Astrofaza

  • filmy przedstawiające w ciekawy sposób zagadnienia astrofizyki.

biologia

Małgorzata Brodecka

https://www.youtube.com/channel/UCmiitM3wuByXXqPeP779GLQ

  • filmy edukacyjne poświęcone biologii. Autorka w ciekawy i przystępny sposób, prezentuje wiele tematów, które przydadzą się do powtórek z tego przedmiotu.

chemia

Pan Belfer

https://www.youtube.com/c/PanBelfer/videos

  • kanał z filmami instruktażowymi do nauki chemii.

historia

TrashingMadPL

https://www.youtube.com/user/ThrashingMadPL/featured

  • kanał, który może służyć do szybkich powtórek z historii.

Bez cenzury

https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB/featured

  • filmy przedstawiające tematy historyczne w ciekawy sposób.

informatyka

Pasja informatyki

https://www.youtube.com/c/Pasjainformatykitutoriale/featured

  • autorzy, jak sami twierdzą, chcą zmienić naukę informatyki w łatwą i przyjemną

język angielski

Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.

https://www.youtube.com/user/jezykalnia

BBC Learning English

Jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną!

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish

HeadSqueeze

https://www.youtube.com/headsqueeze

Head Squeeze to brytyjski cotygodniowy program, w którym jeden z prowadzących odpowiada na najciekawsze pytania przesłane przez widzów. Filmy przybierają formę krótkich wykładów. Każdy odcinek wzbogacony jest grafiką dodaną w postprodukcji, której celem jest urozmaicenie wypowiedzi.

RockYourEnglish

Jeżeli ćwiczyć angielski, to tylko na kanale RockYourEnglish. Jeżeli dziecko ma problem z nauką, na pewno przekona go charyzmatyczny nauczyciel z YouTube, który co jakiś czas udowadnia prawdziwość swoich słów za pomocą znanych i lubianych utworów.

język hiszpański

Hablo Español

https://www.youtube.com/c/HabloEspa%C3%B1ol

Jeżeli nie angielski, to może hiszpański? Kanał Hablo Español pomoże szybko i w prosty sposób przyswoić dziecku pewne kwestie związane z językiem hiszpańskim. Tu co prawda jest nieco mniej humoru, ale na pewno wszystko wyjaśnione jest zwięźle, a czasami nawet z dodatkiem pięknych widoków.

język niemiecki

AKI Arkadiusz Gerlic

https://www.youtube.com/c/AKIArkadiuszGerlic

  • kanał dla uczących się języka niemieckiego.

język polski

Mówiąc Inaczej

https://www.youtube.com/c/mowiacinaczej/featured

Paulina Mikuła z lekkością i dowcipem opowiada o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim, ale jej kanał zawiera też wiele ciekawych wywiadów i treści społeczno-psychologicznych.

NauQa.pl

https://www.youtube.com/c/nauqapl

To z kolei idealna propozycja dla tej części dzieci i młodzieży, która – z różnych przyczyn – nie lubi czytać lektur lub chciałaby sobie je przypomnieć. Obok najważniejszych zagadnień dotyczących lektur, na kanale NauQa.pl, znajdują się również najważniejsze zagadnienia dotyczące języka polskiego, przedstawione w skrótowy, prosty sposób.

matematyka

Matemaks

https://www.youtube.com/user/matemaks/featured

  • kanał z materiałami na poziomie szkoły średniej, przygotowanie do egzaminu maturalnego i studiów.

Kanały które obejmują różne przedmioty szkolne

Kanały wymienione poniżej obejmują różne przedmioty szkolne:

Akademia Khana

https://pl.khanacademy.org/

  • krótki film wyjaśniający przedsięwzięcie – https://www.youtube.com/watch?v=EGBlThO61-U
  • wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej.

Domowe Eksperymenty

https://www.youtube.com/user/mattip00

Domowe Eksperymenty to kanał na YouTube, który zaczął funkcjonować w marcu 2011 roku. W opisie audycji czytamy, że widz znajdzie tam prezentację eksperymentów, które może wykonać samodzielnie w domu.

TedEd

https://ed.ted.com/

https://www.youtube.com/teded

(angielskojęzyczny z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych.

Edudutv

https://www.youtube.com/user/edudutv/videos

Edudutv to kanał, na którym można obejrzeć przykładowe filmiki umieszczane w internecie przez portal Edudu.pl. Serwis ten jest w pełni multimedialną platformą e-learningową adresowaną do nauczycieli, uczniów gimnazjów oraz maturzystów. Na stronie znajduje się ponad 800 filmików dotyczących dziewięciu przedmiotów szkolnych.

Fundacja Uniwersytet Dzieci

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/

film promocyjny Fundacji – https://www.youtube.com/c/FundacjaUniwersytetDzieci

Nauka. To lubię

https://www.youtube.com/user/naukatolubie/featured

Tomasz Rożek jest fizykiem i od lat zajmuje się popularyzacją nauki. Kanał „Nauka. To lubię” pełen jest znakomicie przygotowanych filmów na różnorakie tematy naukowe.

Nauka. To lubię. Junior

https://www.youtube.com/c/naukatolubiejunior

Jest to niemalże świeżynka na polskim YouTube. Pierwsze wideo pojawiło się bowiem w listopadzie 2020 roku. Założycielem tego kanału jest Tomasz Rożek, który prowadzi również od kilku lat inny kanał dla dorosłych, czyli “Nauka. To lubię”. Jak sam autor twierdzi, postanowił stworzyć miejsce w sieci dla dzieci, gdzie będą mogły dowiadywać się różnych rzeczy naukowych. A dodatkowo, zauważył, że sporo grono jego obserwujących już zostało rodzicami i dostawał pytania o podobne miejsce na YouTube, z tym, że dostosowane dla najmłodszych.

Pistacja.tv

Pi-stacja ma prosty cel, uczyć wszystkich przedmiotów szkolnych za pomocą wideo. Jak? Za pomocą krótkich wideo dopasowanych do podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Polimaty

https://www.youtube.com/c/Polimaty

http://www.polimaty.tv/

W odcinkach serii Polimaty Radosław Kotarski porusza głównie zagadnienia związane z historią, językoznawstwem, biologią, psychologią, sztuką i medycyną. Kanał Polimaty został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 73 mln razy i posiada ponad 600 tys. stałych subskrybentów.

Kanały popularno-naukowe

Kanały popularnonaukowe to miejsca dla całych rodzin, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców 🙂

Emce kwadrat

https://www.youtube.com/channel/UCZgxE8WOvOmHNfMpv1otPxQ

  • to kanał na YouTube z bardzo szeroką tematyką popularnonaukową. Znajdziemy na nim ciekawe tematy z różnych dziedzin nauki.

Człowiek absurdalny

https://www.youtube.com/c/Cz%C5%82owiekAbsurdalny/about

Łukasz Polikowski rozmyśla nad absurdami naszego życia, inspirując się filozofią, psychoanalizą, psychologią, filmem i literaturą. A wszystko, co przeanalizuje, przekazuje nam w przystępnych i bardzo ciekawych filmach.

Kasia Gandor

https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ

  • opowiada w bardzo przystępny sposób o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, często obalając popularne mity.

Kurzgesagt (angielskojęzyczny, z napisami w języku polskim)

https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

  • kanał przybliża swoim widzom zagadnienia z różnych naukowych tematów. Nie jest nastawiony na jeden temat i dzięki temu możemy uzyskać informacje z dziedziny medycyny, technologii, historii itd. Tematy są opisane prostym i zrozumiałym językiem.

Masny kanał

https://www.youtube.com/c/Masnykana%C5%82/videos

Rafał Masny znany jest z kanału „Abstrachuje”. Na „Masny kanał” można znaleźć jego materiały dotyczące przeróżnych tematów popularnonaukowych.

Mówiąc inaczej

https://www.youtube.com/c/mowiacinaczej

Paulina Mikuła to prowadząca kanał na YouTube o nazwie “Mówiąc inaczej”. I chociaż ta propozycja może nie do końca może wydawać się oczywista, to czasami warto zamiast wyjaśniać starszemu dziecku po raz kolejny w jakich sytuacjach coś powiedzieć, a w jakich nie, włączyć wideo Pauliny. Na jej kanale bowiem znajduje się bardzo dużo treści, które przydają się w życiu codziennym nie tylko nastolatkom, ale również nam, dorosłym.

Projekt Alpha

https://www.youtube.com/c/ProjektAlpha

W marcu ubiegłego roku, zatem wraz z początkiem lockdownu w Polsce, pojawił się na YouTube “Projekt Alpha”. Całość prowadzona jest przez Radka Brzózkę, popularnego miłośnika nauki. Wszystko oczywiście przy udziale ludzi nauki, w tym Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Poza tym, Projekt Alpha nie boi się podejmować również trudnych tematów takich jak, np. odchody dinozaurów.

SciFun

https://www.youtube.com/c/scifun/featured

  • oglądając filmy na tym kanale możemy docenić piękno i złożoność Wszechświata.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

https://www.youtube.com/channel/UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ

  • jest to kanał poświęcony psychologii, motywacji, który może być ciekawy nie tylko dla studentów tego kierunku

Thomas Frank (angielskojęzyczny)

https://www.youtube.com/channel/UCG-KntY7aVnIGXYEBQvmBAQ

  • kanał poświęcony efektywnej nauce, poprawianiu pamięci, zmianie nawyków, szybkiemu czytanie, sprawnemu notowanie itp.

Uwaga! Naukowy bełkot

https://www.youtube.com/channel/UC_7PqixGIdE-jjoHKMPYpGA

  • jeden z najbardziej popularnych i najrzetelniejszych kanałów popularnonaukowych w Polsce.

Wojna idei

https://www.youtube.com/c/WojnaIdeiPL/about

Świat pełen jest różnorodnych idei, często skrajnych wobec siebie. Jak je zrozumieć? Warto zajrzeć na kanał „Wojna idei” prowadzony przez Szymona Pękalę, a poświęcony temu, jak działa człowiek i społeczeństwo oraz promujący ideę otwartego dialogu przede wszystkim z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy.

NutkoSfera

https://www.youtube.com/c/NutkoSfera

A to nasza ostatnia, natomiast jedna z najweselszych propozycji jak do tej pory. NutkoSfera to kanał dla dzieci z piosenkami, które wykonuje CeZik. Co ciekawe, każdy z nich podejmuje ważne zagadnienia nauki, takie jak to, w jaki sposób działa prąd czy piosenki o poszczególnych literkach i cyferkach. Jednak najpopularniejszym filmem z kanału jest piosenka, która opowiada o układzie słonecznym.

https://media.lttm.pl/89539-jak-uczyc-sie-z-domu-lista-najlepszych-kanalow-edukacyjnych-na-youtube

Co to jest Playlista na YouTube?

Co to jest Playlista na YouTube?

Najogólniej rzecz ujmując jest to biblioteka zasobów, którą sami dla siebie tworzymy. Można tutaj dodawać jakiekolwiek filmy z YouTube, można także stworzyć playlistę, w której będziemy umieszczać jedynie filmy własnego autorstwa z naszego przedmiotu. Można także tworzyć miksy 🙂

Kolejność playlisty można edytować w czasie jej rozbudowywania.

Playlisty możemy udostępniać. Playlistami zarządzamy w YouTube Studio.

Kontrole pod kątem praw autorskich i możliwości wyświetlania reklam podczas przesyłania

Zarabianie w YouTube Studio: program partnerski YouTube, przerwy na reklamy i inne funkcje

Statystyki w YouTube Studio

Jak korzystać z aplikacji mobilnej YouTube Studio

Transmisje „na żywo”

Czy masz opracowaną lekcję, prezentację lub zajęcia, które Twoim zdaniem mogłyby przynieść korzyści uczniom podczas transmitowania na żywo? Być może nie wszyscy Twoi uczniowie są w klasie w tym czasie, kiedy chciałbyś, aby zobaczyli, jak dzielisz się czymś konkretnym i ciekawym, na przykład eksperymentem naukowym lub sposobem wykonania pracy plastycznej. A może chcesz połączyć się z klasą w innym miejscu na świecie i szukasz dobrego sposobu na współpracę.

Nauczyciele i administratorzy szkół mają dziś na wyciągnięcie ręki zaawansowaną technologię, a korzystając ze znanych platform, mogą przesyłać strumieniowo lekcje i wydarzenia w swoich szkołach, umożliwiając szerszej publiczności obserwowanie, a nawet uczestnictwo. Technologia przesyłania strumieniowego umożliwia również nauczycielom wprowadzanie do swoich klas zajęć i wydarzeń z całego świata, takich jak na przykład podglądanie rezerwatu zwierząt lub zoo, co może tworzyć angażujące i niezwykle atrakcyjne dla ucznia doświadczenia edukacyjne.

Ogromną zaletą transmisji „na żywo” jest ich automatyczne zapisywanie i możliwość skorzystania z nich kiedykolwiek, gdy nam lub naszym uczniom będzie odpowiadało.

Zapoznaj się z przygotowanymi materiałami dydaktycznymi, a następnie wykonaj zadanie.

[06.04 10:07] Anna Szkarłat

Film – Sprawdzone metody dotyczące treści przeznaczonych dla dzieci i rodzin

Kliknij link https://www.youtube.com/watch?v=14OSCbnZzj0, aby otworzyć zasób.

Film – Jak moderować czat na żywo w YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=TBOM08UibT8

Antyedukacyjne aspekty platformy YouTube

Platforma YouTube ma również swoje wady oraz pewne wymiary, które określić można mianem „antyedukacyjnych”.

W materiale poniżej odnajdziecie kilka przykładów.

Zapoznaj się z przygotowanymi materiałami dydaktycznymi, a następnie wykonaj zadanie.

Zgłaszanie nieodpowiednich treści:

https://support.google.com/youtube/answer/2802027?hl=pl&co=GENIE.Platform=Android#zippy=%2Czg%C5%82aszanie-filmu%2Czg%C5%82aszanie-przypadk%C3%B3w-naruszenia-prywatno%C5%9Bci%2Czg%C5%82aszanie-kwestii-prawnych%2Cfilmy-prezentuj%C4%85ce-moment-%C5%9Bmierci-lub-powa%C5%BCne-obra%C5%BCenia-cia%C5%82a