Prezentacje przygotowane w z Prezi nie mają linearnego układu slajdów, lecz układ mapy, na której w dowolny sposób można rozmieszczać teksty, grafikę i filmy. Między osadzonymi obiektami tworzy się powiązania i określa sposób przemieszczania się elementów prezentacji podczas odtwarzania. Z tego względu bardzo ważna jest umiejętność planowania prezentacji.
W tej części kursu przybliżone zostaną podstawowe informacje dotyczące zarówno planowania, technik prezentacji, jak i stosowania prawa autorskiego w kontekście prezentacji.

Prawo autorskie w kontekście tworzenia prezentacji

Przygotowując prezentację elektroniczną możemy w łatwy sposób dołączyć do niej cudze elementy. Aby nie narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności, warto zapoznać się choćby z zarysem praw autorskich:

  1. Licencje Creative Commons – wprowadzenie w tematykę tego rodzaju licencji
    http://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/
  2. Publikacja Centrum Cyfrowego (infografika) – „Dozwolony użytek w edukacji” https://centrumcyfrowe.pl/czytelnia/dozwolony-uzytek-w-edukacji-infografika/


Poszukując materiałów do prezentacji, która następnie ma być publikowana, należy przeszukiwać tzw. otwarte zasoby. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać to hasło, aby zostało wyświetlonych wiele propozycji.
https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#q=otwarte+zasoby

W tej części kursu poznany sposób założenia darmowego konta i zmiany jego ustawień. Poznamy także interfejs Prezi i jego podstawowe funkcjonalności.
Obecnie Prezi oferuje darmowe konto Prezi Next Basic oraz następujące typy kont płatnych: Basic Plus, Standard, Premium, a dla edukacji także EDU plus i EDU Teams. Niestety konta edukacyjne nie mają bezpłatnego planu.

W tej części kursu nauczymy się, jak korzystać z szablonów, jak je modyfikować przystosowując do własnych potrzeb, jak pobrać adres URL prezentacji. Poznamy także możliwości Prezi w zakresie wstawiania do slajdów różnych obiektów, np. obrazów, kształtów, filmów itp.

W tej części kursu poznamy kolejne narzędzia Prezi. Dowiemy się, jak na slajdzie umieścić ikonkę, figurę geometryczną, linię, strzałkę, symbole. Poznamy także zasady wstawiania animacji. https://prezi.com/p/6013vbnux8fu/animacje-w-prezi-next/

Osoby zaproszone do współpracy, w zależności od nadanych im uprawnień, mogą Prezi Next edytować, dodawać komentarze.
Korzystając z bezpłatnej licencji, do współpracy można zaprosić maksymalnie 10 osób.