„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz”- pisał w jednej ze swoich fraszek Jan Kochanowski. W tym tygodniu tematem przewodnim było zdrowe odżywianie się, dbałość o kondycję fizyczną jako podstawę naszego dobrego samopoczucia i zdrowia oraz higiena rąk. Wszystkie zagadnienia dobrze znane przez Świetliczaków, przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania zawarte w piramidzie żywieniowej, rozmawialiśmy o roli codziennej aktywności fizycznej oraz o tym, kiedy i jak
powinniśmy myć ręce.
Uczniowie wspólnie z p. Jolantą Majewską wykonali doświadczenie, pokazujące czy dokładnie myjemy nasze dłonie oraz dlaczego należy myć je mydłem.
Na zajęciach p. Jolanty Majewskiej i p. Zdzisławy Ochorok, dzieci skomponowały z ulubionych owoców zdrowy szaszłyk, który był pyszną przekąską i jednocześnie koleją porcją owoców jaką należy przyjąć każdego dnia.
Każdy uczeń wie, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” więc w ramach podsumowania tematu zdrowia, w piątek odbyły się zawody w kręceniu hula hop zorganizowane przez p. J. Majewską i Z. Ochorok. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli, a na najlepszych czekały drobne nagrody!

Wielkanoc w świetlicy.

Wielkanoc to święto obfitujące w bogate tradycje i zwyczaje. W tym tygodniu Świetliczaki miały okazję dowiedzieć się o nich trochę więcej. Rozmawialiśmy o symbolice produktów spożywczych umieszczanych w koszyczku, zwyczajach wielkanocnych panujących w naszych domach oraz śmigusie – dyngusie uwielbianym przez dzieci.
Pod kierunkiem wychowawców świetlicy uczniowie wykonali wiele prac techniczno – plastycznych: zające – zawieszki na okna i drzwi oraz kurczaczki zaproponowane przez p. Zdzisławę Ochorok, papierowe zajączki – według pomysłu p. V. Klepacha, trójwymiarowe pisanki – propozycji p. J. Majewskiej oraz papierowe
koszyczki zaproponowane przez J. Majewską i P. Szczotok.
Wszystkie Świetliczaki po tak intensywnych pracach manualnych czekała miła niespodzianka od Zajączka, przekazana za pośrednictwem p. J. Majewskiej i P. Szczotok. Na szkolnym placu zabaw uwielbiany przez dzieci Zajączek ukrył przepyszne czekoladowe jajeczka, których odnajdywanie sprawiło uczniom wiele
radości!
W tym tygodniu nie zabrakło również zabaw sportowych, odbyły się zawody w skokach na skakance zorganizowane przez p. Z. Ochorok oraz zabaw ruchowych na szkolnym boisku i placu zabaw.

Za oknem wiosna!


Świat przyrody budzi się do życia po zimowej drzemce, ptaki śpiewają coraz głośniej, na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, a słońce świeci coraz mocniej i dłużej – w tym tygodniu obserwowaliśmy i rozmawialiśmy nt. zmian jakie zachodzą w przyrodzie w okresie wiosennym. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję poznać gatunki kwiatów, które kwitną tylko w tym okresie. Wspólnie z p. Zdzisławą Ochorok, Świetliczaki wykonały piękne żonkile z kolorowego papieru. Uczniowie klas pierwszych podczas zajęć z p. Małgorzatą Mildner, wykonali pracę plastyczną „Kwitnące drzewo jabłoni”. Wytwory uczniów stały się
piękną dekoracją świetlicowej gazetki ściennej. Uczniowie klas drugich i trzecich w trakcie zajęć z p. Jolantą Majewską mieli okazję „odkodować” wiosenne kwiaty, co sprawiło niemałą radość Świetliczaków.
Pani Jolanta Majewska wraz z uczniami klas pierwszych stworzyła kącik „Miłośników zwierząt domowych”, miejsce w którym będą umieszczane ciekawe informacje o pupilach. W ramach przygotowań każdy Świeliczak miał za zadanie przygotować piękną ilustrację wybranego przez siebie zwierzątka domowego – pojawiły się kotki, pieski, chomiki, rybki, papużki a nawet szynszyle! Uczniowie mieli również okazję, aby powymieniać się informacjami nt. poszczególnych zwierząt z kolegami i koleżankami. Aby poszerzyć wiedzę, p. Jolanta Majewska zaprosiła do świetlicy panią weterynarz Magdalenę Pawlik – Koniuszy, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczniom wiedzę o kotach, psach królikach i innych zwierzętach domowych. Świetliczaki miały okazję usłyszeć mnóstwo ciekawostek a także uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania. To było niezwykle inspirujące i edukujące spotkanie!

W tym tygodniu Świetliczaki przeniosły się w niezwykły świat techniki.


Podczas zajęć uczniowie mieli okazję posłuchać i porozmawiać o roli urządzeń wokół nas, a także o
tym, jak być bezpiecznym w sieci. W ramach zajęć prowadzonych przez p. Zdzisławę Ochorok i p. Patrycję Szczotok, Świetliczaki wykonały pracę plastyczną „Mój przyjaciel robot” oraz stworzyły przestrzenne konstrukcje robotów z dostępnych w świetlicy klocków. Klasy pierwsze pod okiem p. Z. Ochorok zaprojektowały książeczkę informacyjną nt. „Jak bezpiecznie korzystać z internetu”

Pani J. Majewska w ramach wprowadzenia w tematykę tygodnia zaprezentowała dzieciom wiersz Marzeny Nowosielskiej „Wynalazki”, który skłonił do dyskusji o wynalezionych sprzętach, które znacznie ułatwiają codzienne czynności. Pojawiły się rozmowy o tym, co by było gdyby zabrakło prądu, czy nie wynaleziono by pralki, lodówki czy samochodu. Te i inne przemyślenia zrodziły pomysł pracy plastycznej „I Ty możesz zostać wynalazcą”, co wzbudziło radość i chęć uczniów do wykonania zadania. W ramach podsumowania tygodniowych, Świetliczaki wspólnie z p. J. Majewską wykonały świetlicowego robota z kartonów, plastikowych nakrętek i innych dostępnych materiałów.
Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu!

„Dzień Kobiet” to niewątpliwie ważne święto zarówno dla małych dziewczynek jak i dorosłych kobiet. W świetlicy już od początku tygodnia wszystkie działania, były prowadzone pod hasłem przewodnim „Międzynarodowy Dzień Kobiet”. Uczniowie poznali genezę tego święta, mieli okazję podyskutować o pracy kobiet w różnych zawodach, a także wyrazić szacunek i podziw dla wielu ich działań.
Pod kierunkiem p. Zdzisławy Ochorok i p. V. Klepacha, uczniowie wykonali kartki i laurki z okazji tego święta.
Pani Jolanta Majewska wspólnie z chłopcami opracowała grę terenową dla dziewczynek. Były zadania sprawnościowe, matematyczne, językowe, plastyczne, pamięciowe i zręcznościowe. Każde wykonane przez dziewczynki wzorowo, co docenili chłopcy obdarowując je własnoręcznie zrobionymi, personalizowanymi bransoletkami.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia!

Ten tydzień był wyjątkowy, zarówno dla Świetliczków jak i całej społeczności szkolnej. 28 lutego 2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły, na której świętowaliśmy również kolejną rocznicę urodzin naszego patrona – Juliusza Ligonia.
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wspólnie p. Zdzisławą Ochorok oglądali prezentację multimedialną o Juliuszu Ligoniu – górnośląskim kowalu, co kuł żelazo i pisał wiersze. Pod kierunkiem p. Jolanty Majewskiej dzieci tworzyły lapbooki o szkole – piękne, kolorowe, ciekawe z mnóstwem informacji i ciekawostek. W ramach programu „Czytająca Szkoła” wspólnie z p. Jolantą Majewska, uczniowie wysłuchali opowiadania z książki Marii Kruger „Karolcia” pt. „Zaczęło się zwyczajnie”.  Każde dziecko po wysłuchaniu treści, stwierdziło, że chciałby mieć taki magiczny koralik… Nie namyślając się długo każdy uczeń wykonał dla siebie bransoletkę z zaczarowanym, niebieskim koralikiem. W ramach podsumowania cyklu tygodnia , p. Zdzisława Ochorok przygotowała dla Świetliczaków quiz wiedzy o Juliuszu Ligoniu.
Nie zabrakło również zajęć ruchowych na świeżym powietrzu!

W tym tygodniu przenieśliśmy się do krainy bajek i baśni, miejsca magicznego, cudownego i zaczarowanego. Takiego, w którym wszystko jest możliwe. Wspólnie z p. Patrycją Szczotok i p. Zdzisławą Ochorok uczniowie poznali losy Kaja i Gerdy w baśni „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena a następnie wykonali ilustracje. Z kolei p. Jolanta Majewska zaprosiła dzieci do wysłuchania baśni „Calineczka” H. Ch. Andersena oraz „O Rybaku i jego żonie” braci Jakuba i Wilhelma Grimm, następnie uczniowie wykonali plastelinową wyklejankę postaci Calineczki.
W ramach podsumowania cyklu tygodnia Świetliczaki na podstawie ilustracji odgadywali tytuł bajki oraz rozwiązywali tematyczne krzyżówki. Uczniowie klas drugich i trzecich pod kierunkiem p. Jolanty Majewskiej zaczęli przygotowania do przedstawienia „Królowa Śniegu”, które w najbliższym czasie odegrają przed klasami pierwszymi i przedszkolakami.
Pan V. Klepach służył radą i pomocą dla uczniów, którzy zgłosili się do konkursu pt. „Jestem
Europejką / Europejczykiem”.
Nie zabrakło również zajęć ruchowych na świeżym powietrzu oraz na „magicznym dywanie”.
Tydzień uważamy za udany! 🙂

Walentynki nie tylko dla zakochanych! W świetlicy również obchodzimy to święto. Z okazji
walentynek w klasach drugich, p. Jolanta Majewska zorganizowała „Walentynkowy czas
zadaniowy”: walentynkowa krzyżówka, literowa łamigłówka i coś dla sprawnej rączki
walentynkowe wianuszki i misiowe drobnostki. Wspólnie z p. Zdzisławą Ochorok,
Świetliczaki przygotowały kartki z życzeniami walentynkowymi dla swoich kolegów i
koleżanek. Całość dopełniło przygotowanie pięknych sercowych mandali, które ozdobią
gazetkę ścienną w świetlicy szkolnej.
Po tak intensywnym tygodniu, korzystając z pięknej aury za oknem, pierwszy raz w tym roku
wyszliśmy na szkolny plac zabaw!

Zajęcia z klasami I-szymi prowadzone przez p. Jolantę Majewską

Luty, to miesiąc obfitujący w święta nietypowe, jednym z nich  jest „Światowy Dzień Głośnego Czytania”  przypadający na 7.02. W tym roku akurat w naszej szkole trwały ferie zimowe, dlatego ten dzień postanowiliśmy świętować 12 lutego. Lekturą, którą wybraliśmy był dobrze nam znany „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, którego niektóre przygody mieliśmy okazję wysłuchać już wcześniej. Dzisiaj zgłębialiśmy dalsze losy słynnego doktora i jego podopiecznych. Jak zawsze słuchaliśmy z zapartym tchem…

Postanowiliśmy pozostać w temacie zwierząt już do końca zajęć i każde dziecko samodzielnie zaprojektowało obrożę dla swojego pupila 🙂

Za oknem zima ☃️❄️

Za oknem zima, wszędzie śnieg, wszystko okryte białą kołderką. Warto uwiecznić tak piękny krajobraz. Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych wykonywali prace plastyczne wodnymi farbami. Zajęcia prowadzone przez p. J. Majewską.

Przetrwać zimę – dokarmianie ptaków

Zima to trudny okres dla ptaków pozostających w naszym kraju, dlatego należy im pomóc przetrwać ten czas. Prowadząc zajęcia przypominamy dzieciom o potrzebie zapewnienia im pożywienia. Ekspozycja przedstawiająca dokarmianie ptaków zimą przygotowana w świetlicy przez uczniów pod kierunkiem p. J. Majewskiej.

Mieszkańcy naszych lasów

W otaczających nas lasach możemy spotkać wiele dużych i małych zwierząt. Wizerunki niektórych z nich powstały, dzięki twórczej pasji Świetliczaków i znalazły się na naszej tablicy świetlicowej. Do ich stworzenia wykorzystaliśmy szablony, kolorową bibułę oraz klej. Takie zajęcia to dobra zabawa sensoryczna, pobudzająca wyobraźnię, wymagająca dokładności i ćwicząca sprawność rąk. Zajęcia prowadziła p. Z. Ochorok.

Miasto śniegiem malowane

Zimowe widoczki wpisane w kształt kuli. Prace plastyczne pod kierunkiem p. V. Klepacha wykonane techniką kolażu stanowią wspaniałą dekorację naszej świetlicy.

Witamy Nowy Rok!

Nowy Rok, nowe nadzieje, postanowienia i marzenia. I właśnie to wszystko znalazło się w papierowym pudełeczku stworzonym przez każdego Świetliczaka, a w środku osobne karteczki, każda z innym życzeniem. Zajęcia prowadzone przez p. J. Majewską

Święta coraz bliżej – kolorowe bombki. Stroimy nasze świetlicowe choinki.

Stroimy nasze świetlicowe choinki własnoręcznie malowanymi bombkami oraz wyciętymi z papieru kolorowego śnieżynkami. Dekoracje powstały pod kierunkiem p. Z. Ochorok.

Tworzymy zawieszki i kartki na kiermasz świąteczny.

Każdego roku uczniowie naszej szkoły tworzą przepiękne rękodzieła na kiermasz świąteczny. W tym roku Świetliczaki włączyły się do akcji tworząc dekoracje choinkowe z masy solnej, ręcznie malowane a także przygotowały kartki świąteczne z wielobarwnymi, pięknymi choinkami. Zajęcia prowadzone przez p. J. Majewską.

Świetlicowe spotkanie z Mikołajem

6 grudnia to dla dzieci bardzo wyczekiwana data, bo tego dnia przychodzi Mikołaj. Tak też było i w tym roku!

W oczekiwaniu na święta: Mikołaje

Zajęcia kreatywne z wykorzystaniem techniki orgiami , w czasie których powstały papierowe Mikołaje i choinki z bombkami. Orgiami to wywodząca się z Chin i rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru bez użycia kleju, nożyczek i dodatkowych ozdób. Uczniowie stworzyli przepiękne i wyjątkowe dekoracje świąteczne, które można było podziwiać wywieszone na tablicy świetlicowej. Zajęcia prowadziła p. Z. Ochorok.

Barbórka 2023: praca górnika

Rysunki wykonane węglem i kredkami świecowymi obrazujące pracę górnika w kopalni, powstałe w ramach zajęć świetlicowych pod kierunkiem p. Z. Ochorok.

Witamy zimę: bałwanki.

Kreatywne zabawy plastyczne prowadzone przez p. V. Klepacza.

Rozmowy o Krakowie: w świecie legend.

Kolorowanki inspirowane znanymi krakowskimi legendami o Smoku Wawelskim i Lajkoniku. Pani Z. Ochorok zapoznała uczniów z legendami, a następnie rozdała uczniom szablony do kolorowania. Dodatkowo dzieci poznały najważniejsze zabytki miasta i ciekawe miejsca związane z legendami.

Kolorowe misie: Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy, niewielki, duży czy z futerkiem… Każdy piękny i niezastąpiony, bo które dziecko nie lubi miśków. Najpiękniejsze misie stworzone podczas zajęć plastycznych prowadzonych przez p. Z. Ochorok oraz ich twórcy ze swoimi misiowymi maskotami.

Pocztówki z Katowic. Moje miasto wczoraj i dziś.

Katowice kiedyś i dziś, tworzymy pocztówki z wykorzystaniem szkiców przedstawiających najważniejsze zabytki naszego miasta. Zajęcia prowadzone przez p. J. Majewską

Kocie historie – portrety.

Impresjonistyczne portrety kotów wykonane przez uczniów. Zajęcia prowadził p. V. Klepacz.

Nasza Ojczyzna Biało – Czerwona

Prace powstałe w ramach zajęć z okazji Narodowego Święta Niepodległości prowadzonych przez p. Z. Ochorok.

Mistrzowie recyklingu: jeże.

„Dzień Jeża” w świetlicy. Kto powiedział, że ze starych gazet nie można stworzyć czegoś pięknego? Nasze jeże wykonane są z materiałów z recyklingu. Te piękne prace plastyczne powstały pod kierunkiem p. V. Klepacza.

Drzewa w kolorach jesieni.

Zajęcia plastyczne inspirowane jesiennymi krajobrazami z motywem drzew. Korzystając z techniki pastelowej uczniowie stworzyli wielobarwne jesienne krajobrazy. Prace plastyczne prowadziła p. J. Majewska.

Jesienne wydzieranki: Dynia

Jeśli jesień, to czas na dyniowe dekoracje i zabawy. W ramach zajęć świetlicowych prowadzonych przez p. Z. Ochorok powstały prace plastyczne prezentujące dynie. Zajęcia te były doskonałym ćwiczeniem na sprawność uczniowskich dłoni.

Kolorowe rączki – jeż.

Zajęcia, które wymagały odbicia rąk w farbie zaowocowały powstaniem galerii pięknych jeży i zapewniły dzieciom dobrą zabawą. Prowadzenie zajęć przez p. Z. Ochorok.

Malowane sowy

Malarski plener w świetlicy i jego efekty w postaci prac prezentujących wielokolorowe sowy prowadzony przez p. V. Klepacza.

Drzewa w jesiennych barwach – wydzieranka.

Dzieła uczniów prezentujące kolory jesiennych drzew. Uczniowie stworzyli wiele bardzo kreatywnych obrazów polskich drzew, które pięknie prezentują się na naszej świetlicowej tablicy. Drzewa powstały pod kierunkiem p. Z. Ochorok.

Mistrzowie origami. Zobacz, jakie to łatwe!

Nauka japońskiej techniki składania papieru origami była ćwiczeniem doskonalącym cierpliwość. Warsztaty przygotowane przez p. Z. Ochorok.

Eko-sowa- pomysł na recykling płyt CD

Edukacja ekologiczna w formie zabawy plastycznej pozwalająca na stworzenie ciekawych prac plastycznych prowadzona przez p. V. Klepacza.

Pani Jesień w liście ubrana

Nadeszła jesień, przyroda zmieniała się nie do poznania. Dominują rudości, czerwienie i żółcie. Jest pięknie i zjawiskowo, tak jak i w naszej świetlicowej ekspozycji przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem p. J. Majewskiej.

Jesienne aktywności: Świetliczaki na szkolnym placu zabaw

Jesienne aktywności. Bezpieczne zabawy uczniów na świeżym powietrzu.

Bezpieczna droga do szkoły

Plakaty wykonane przez uczniów utrwalające wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Wprowadzeniem do wykonania prac plastycznych była pogadanka przygotowana przez p. Z. Ochorok. Zajęcia pozwoliły dzieciom utrwalić zasady ruchu drogowego dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i chodniku, przechodzenia przez jezdnię.

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2O23/2O24.

Żegnajcie wakacje…

Malarskie ujęcia letnich krajobrazów w wykonaniu Świetliczaków. Papier, kredki świecowe i wspomnienia z wakacji wystarczyły do stworzenia kolorowych prac plastycznych. Zajęcia prowadziła p. J. Majewska.