Nawyki żywieniowe ludzi zmieniły się na przestrzeni czasu. Styl życia, który stał się nieaktywny, powoduje wzrost wielu chorób i otyłości. Szczególnie w okresie pandemii uczniowie stali się mniej aktywni i spożywali więcej śmieciowego jedzenia niż zwykle. Z drugiej strony fakt, że uczniowie spędzają długie godziny w środowisku szkolnym, popycha ich do niezdrowego odżywiania. W rezultacie wielu uczniów ma takie choroby, jak niekontrolowany przyrost masy ciała, cukrzyca.

W tym projekcie naszym celem jest przedstawienie uczniom zasad zdrowego odżywiania, regularnych ćwiczeń i nawyku odpowiedniego spożycia wody. Aby znaleźć odpowiedzi na pytania, jak reguluje się odżywianie w zmieniających się warunkach życia, jakie są podstawowe wymagania żywieniowe, jakie zmiany można wprowadzić w naszym stylu życia, jakie jest miejsce odpowiedniego spożycia wody w zdrowiu człowieka, jaki jest wpływ zdrowego odżywiania i nawyków sportowych na psychikę człowieka oraz sposób, w jaki mogą one przyczynić się do naszego standardu życia, przeprowadzimy zajęcia z naszymi uczniami. W ten sposób nasi uczniowie uzyskają informacje na temat wartościowej żywności i zajęć sportowych dla jakościowego i zdrowszego życia.

W projekcie biorą udział 4 szkoły z Turcji, 3 z Hiszpanii, 2 z Rumunii i 2 z Polski.

Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali logo projektu. Projekty zostały zebrane na stronie Twinspace, a następnie odbyło się głosowanie, w wyniku którego zostało wybrane oficjalne logo projektu:

Uczniowie przygotowali również plakaty:

Oto nasze projekty:

Prezentacja przedstawiająca naszą szkołę:

Pierwsza aktywność: Dzień spaceru albo roweru

Druga aktywność: Aktywne przerwy w szkole

Ćwiczenie w domu

Nasza reprezentantka:

Szkoła z Turcji

Szkoła z Hiszpanii:

Trzecia aktywność: Nasze zdrowe talerze śniadaniowe

Gazetka ścienna przedstawiająca projekt w naszej szkole:

 İpek Süngü-Andiçen Secondary School-School Board 

TUĞBA GÖKCEN OBAKÖY SECONDARY SCHOOL

Şeyma Köksal-Andiçen Secondary School-1 Ankara/ Turkey/ School eTwinning Board

Teo Domínguez. IESO Tomás Bretón 2. School Board, which both Alberto and me shared.

SALİHA GONCA ÖZDOĞAN  /  ATIF BENDERLİOĞLU SECONDARY SCHOOL (SCHOOL BOARD)

Zdrowe przekąski:

Nasza przekąska

Hiszpańska przekąska

Turecka przekąska

Przygotowaliśmy zdrową przekąskę na podstawie przepisu otrzymanego przez naszego partnera z Turcji.

Şeyma Köksal Andiçen Secondary School-1 Project Team próbowała przygotować hiszpańskie przepisy po obejrzeniu filmików wysłanych przez partnera z Hiszpanii.

Teo Domínguez. IESO Tomás Bretón 2. Uczniowie z Hiszpanii przygotowali przepisy otrzymane od partnerów z Turcji.

İpek Süngü - Andiçen Secondary School - uczniowie przygotowali zdrowe przekąski na podstawie przepisów przysłanych przez partnera z Rumunii.

Liczenie kaloryczności naszych posiłków przez cały tydzień:

Dzień bezpiecznego internetu w naszych szkołach

Nasze prace

Tureckie prace

Hiszpańska praca

Szkoła z Rzeszowa

Każda partnerska szkoła przygotowała litery, które następnie dały się ułożyć w nazwę naszego projektu. Nasi uczniowie przygotowali literki H oraz Y. Oto efekt końcowy:

Film podsumowujący projekt:

PODSUMOWANIE PROJEKTU:

Wykonaliśmy projekt, który obejmował działania przypominające o zdrowym odżywianiu, regularnym ruchu i odpowiednich nawykach związanych z piciem wody. Rozpoczęliśmy nasz projekt od zebrania petycji o zgodę rodziców. Przeprowadziliśmy nasz pierwszy test, który przygotowaliśmy, aby uzyskać informacje na temat odżywiania, picia wody, snu i nawyków sportowych naszych uczniów. W teście, który przeprowadziliśmy na zakończenie projektu, zauważyliśmy, że nasi uczniowie osiągnęli pozytywne wyniki. Podczas spotkania podzieliliśmy się zadaniami. Po spotkaniu zaprojektowaliśmy nasze awatary. Krótko przedstawiliśmy się na padlecie naszego projektu. Głosowaliśmy na prace logo wykonane przez naszych uczniów w naszych szkołach. Zwycięskie loga partnerów projektu zostały poddane pod głosowanie za pomocą formularza Google. Pierwsze logo projektu logo powstało w wyniku głosowania. Nasi uczniowie stworzyli hasła, które najlepiej oddają projekt. Każdy z nich przerobił swoje hasła na plakaty. Wykonaliśmy pracę plakatową dotyczącą e-bezpieczeństwa. W ramach naszego projektu zorganizowaliśmy dzień spacerowo-rowerowy. Wykonaliśmy ćwiczenia podczas przerw w naszych szkołach. Przygotowaliśmy zdrowe talerze śniadaniowe i zjedliśmy je z przyjemnością. Spalaliśmy kalorie przy filmie o sporcie w domu. Obliczając naszą dzienną ilość kalorii, zdaliśmy sobie sprawę z naszych dobrych lub złych praktyk. Nakręciliśmy filmy z naszymi zdrowymi przepisami. Wypróbowaliśmy przepisy naszych partnerów projektu. Napisaliśmy nasze słowa w narzędziu wordcloud web2 w badaniu, w którym wyraziliśmy opinie na temat projektu. W naszej wspólnej pracy udostępniliśmy nazwę projektu, tworząc kolaż. Wszystkie nasze prace wyeksponowaliśmy na planszach przygotowanych w naszych szkołach. Działania upowszechniające prowadziliśmy na oficjalnych stronach internetowych szkół oraz na stronach Instagrama. Wręczyliśmy naszym uczniom certyfikaty uczestnictwa.

Ewaluacja projektu wśród uczniów:

Dyplomy uczestnictwa dla uczniów