Szanowni Państwo,

przekazujemy poniżej ważną informację dla osób (rodziców), które chcą złożyć wniosek o świadczenie 300+

Jeśli jesteś rodzicem i chcesz złożyć wniosek o 300+ w ramach programu Dobry start powinieneś się odpowiednio przygotować.

Od 1 lipca wnioski o świadczenie w ramach projektu „Dobry start” możesz złożyć tylko drogą elektroniczną.

Aby móc to zrobić sprawnie, warto wcześniej przygotować:

•             podstawowe dane dziecka, w tym jego nr PESEL,

•             nazwę i adres szkoły do której od września będzie uczęszczało dziecko,

•             nr rachunku bankowego, na który nastąpi wypłata środków,

•             adres mailowy i numer telefonu, czyli dane, które będą potrzebne do założenia Twojego profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (jeśli go jeszcze nie masz) oraz do kontaktu w sprawie wniosku.

Jeśli nie masz rachunku bankowego – musisz go założyć. Możesz skorzystać z opcji założenia bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego.

Jeśli nie masz adresu mailowego, musisz założyć sobie konto mailowe. Możesz to zrobić za darmo na  wybranym przez Ciebie portalu lub serwisie internetowym.

Wnioski o świadczenie 300 plus w ramach programu „Dobry Start” możesz złożyć do 30 listopada.

Ich realizacją zajmuje się ZUS, natomiast świadczenie będzie wypłacone na rachunek bankowy. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia eksperta ZUS – zapraszamy do wszystkich placówek ZUS. Dodatkowo nasi eksperci pełnią dyżury poza Zakładem – np. w placówkach pocztowych, KRUS, czy ośrodkach pomocy społecznej. Sprawdź, kiedy pełnimy dyżur w Twoim mieście https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start/dyzury-dobry-start . Pamiętaj, żeby zabrać z sobą dowód osobisty – jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości.

Informacje możesz uzyskać na kilka sposobów:

•             infolinia pod numerem 22 290 22 02 w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00

•             Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00

•             za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl

•             w każdej placówce ZUS

•             podczas e-wizyty w ZUS.

————————–

Planowana nieobecność: 16.07.21 – 30.07.21

Z wyrazami szacunku

Izabela Jakubek

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

Szanowni Państwo,

wspólnie z Dziennikiem Zachodnim organizujemy telefoniczny dyżur ekspercki.

We wtorek,  13 lipca, w  godz. od 8.00 do 10.00, dzwoniąc pod nr 32 34 90 626 będziecie Państwo mogli uzyskać odpowiedzi na pytania, które dotyczą świadczenia 300 plus w ramach programu „Dobry Start”:

– kogo dotyczy wsparcie?

– jak można je otrzymać?

– kiedy należy złożyć wniosek?

– w jaki sposób to zrobić?

– co należy przygotować, zanim przystąpimy do składania wniosku?

Relacja z dyżuru – odpowiedzi na najczęstsze pytania – zostanie opublikowana na łamach Dziennika Zachodniego.

Od tego roku obsługą programu „Dobry start” zajmuje się ZUS, a nie jak poprzednio ośrodki pomocy społecznej. Osoby uprawnione mogą składać wnioski tylko elektronicznie, a wyplata świadczeń odbywa się na rachunek bankowy.

Osoby, które mają wątpliwości i pytania związane z wnioskowaniem o świadczenie na wyprawkę szkolną dla dzieci zapraszamy do kontaktu telefonicznego ze specjalistą ZUS już 13 lipca w godz. od 8.00 do 10.00, pod nr tel. 32 34 90 626.

Z wyrazami szacunku

Izabela Jakubek

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Chorzowie

Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

W ramach programu Dobry Start rodzice i opiekunowie dzieci mogą otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na zakup podręczników i artykułów szkolnych.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online:

* przez serwisy bankowości elektronicznej tych banków, które udostępniły taką możliwość,

* na portalu PUE ZUS,

* na portalu Emp@tia.

Od 1 lipca 2021 r. obsługą wniosków, przyznawaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się ZUS. Dlatego wszystkie informacje o złożonym wniosku i świadczeniu będą dostępne na portalu PUE ZUS. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracownika ZUS – w naszej placówce, podczas e-wizyty, w czasie naszego dyżuru w innej instytucji.

ZUS wypłaci pieniądze tylko na konto bankowe wskazane we wniosku. Wypłata będzie realizowana:

* do 30 września 2021 r. – na podstawie wniosków złożonych do końca sierpnia,

* w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku – na podstawie wniosków składanych od września.

Aby ułatwić wypełnianie i składanie wniosku o świadczenie z programu Dobry Start przez rodziców, opiekunów prawnych oraz osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, na PUE ZUS udostępniliśmy intuicyjny kreator wniosków. Kreator krok po kroku prowadzi wypełniającego wniosek przez proces uzupełniania wymaganych danych i informacji.

Każda osoba, która będzie potrzebowała wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start może liczyć na pracowników ZUS. Pomoc można uzyskać:

* na specjalnej infolinii pod numerem 22 290 22 02 w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00

* w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl, * we wszystkich placówkach ZUS oraz podczas e-wizyty w ZUS,

* w trakcie dyżurów pracowników ZUS w siedzibach urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS (informacje o dyżurach dostępne na https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start/dyzury-dobry-start).

Więcej informacji na https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start