Innowacja pedagogiczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” autorstwa pani Honoraty Szaneckiej realizowana jest w ramach IV edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Tegoroczna edycja pod nazwą „Podróżowanie przez czytanie” polegała na skorelowaniu czytania określonej lektury z pogłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji, co ściśle wiązała się z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023:
• Priorytet 1 – wychowanie do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych naprawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiednich decyzji.
• Priorytet 3 – działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy…
• Priorytet 9 – podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
Głównym celem innowacji jest:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej , ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Innowacja pedagogiczna przeprowadzana jest od 3 października 2022r. do 31 maja 2023r. przez w klasie 1b .
Moduł I „Podróżowanie po Polsce”
Podczas zajęć mama Nataniela przeczytała nam lekturę „Pilot i ja”. Dzieciom bardzo podobały przygody głównego bohatera. Potrafiły szczegółowo opowiedzieć , gdzie podróżował Waluś. Na mapie Polski zaznaczaliśmy miasta, które odwiedził główny bohater. Następnie uczniowie uzupełnili lekturniki.
Kolejnym zadaniem była sesja fotograficzna. Uczniowie w domu przebierali się za bohaterów czytanej lektury. Pomysły były bardzo ciekawe i śmieszne . Każdy obowiązkowo miał wąsy! Dzieci chętnie się przebierały i wymieniały atrybutami pilota. Plan zdjęciowy -tłem była mapa Polski.
Uczniowie wysłuchali nagrania opowiadania „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”. Omówiliśmy o czym było opowiadanie, wykonaliśmy chmurki , które dekorują nam klasę. Następnie dzieci oglądały film edukacyjny o atrakcjach turystycznych występujących w różnych miastach Polski. Następnie próbowaliśmy spakować do walizki potrzebne rzeczy na jednodniową wycieczkę . Było to nowe doświadczenie dla niektórych dzieci. Później szukaliśmy różnych informacji nt.Olsztyna. A na koniec dzieci w 4osobowych grupach rysowały najważniejsze miejsca i okolice Olsztyna. Prace zostały również spakowane do walizki, jako broszurki.
Moduł II „Podróżowanie po Europie”
W LEKTURNIKU uzupełniliśmy strony związane z przeczytaną lekturą „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”- rozdział 4. Opowieść jest o włoskiej skarpetce, która pomogła bezdomnemu. On jednak okazuje się króle. Dzieci z ciekawością słuchały lektury, dowiedziały się ,że warto pomagać innym ludziom- bo dobro zawsze powraca do nas.
W Dniu Pizzy – zaprosiliśmy mamę Kuby, która opowiedziała nam o włoskich zabytkach. Zobaczyliśmy wiele ciekawych budowli oraz rzeźb. Mama przyniosła dużo książek, które były kolorowe, miały prosty przekaz. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy i oglądaliśmy książki. Później zjedliśmy pyszną pizzę. A na koniec zaprojektowaliśmy własną pizzę lekturową.
Kolejnym zadaniem było wykonanie z pudełek i innych materiałów poznanych budowli włoskich. Wydawało się, że zadanie będzie proste, lecz były problemy z cięciem grubszych pudeł i czasami taśma dwustronna płatała nam figla. Pracowaliśmy w małych grupach i efekt końcowy był wspaniały. Wystawa dekorowałam nam naszą klasę.
Ostatnim zadaniem było przypomnienie dużych miast włoskich, stolicy, słuchaliśmy muzyki włoskiej , uczyliśmy się liczyć po włosku. Jednak ważnym tematem było zapoznanie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa za granicą. Niektórzy z nas podróżują samochodem lub samolotem i znali ważne zasady. Wszystkie zasady zostały umieszczone na naszej gazetce klasowej.
Moduł III „Podróżowanie po świecie”
W LEKTURNIKU uczniowie uzupełnili strony związane z trzecią przeczytaną lekturą. Była to „Nela mała reporterka”, z którą podróżowaliśmy po świecie. Każdy uczeń wypożyczył z biblioteki inną część książki i każdy opisywał i uzupełnił lekturnik wg własnego pomysłu. Wspólnie czytaliśmy fragmenty książek, które były bardzo ciekawe.
Następnego dnia zaczęliśmy czytać kolejne ciekawe przygody Neli. Następnie w parach wkładaliśmy do pudełek po butach różne przedmioty, które kojarzyły nam się z podróżami Neli. W pudełkach nie zabrakło mapy, kompasu, latarki, kapelusza, moskitiery, kremu z filtrem , spreju na komary i wiele innych ciekawych przedmiotów.
Na zajęciach w sali komputerowej każdy samodzielnie rysował w edytorze paint zakładkę do książki pt.”Dżungla”.
Ostatnim zadaniem była wielka wyprawa. Każdy musiał do plecaka podręcznego spakować potrzebne rzeczy na wyprawę oraz zabrać koc i namiot . Wyruszyliśmy na polanę w pobliżu szkoły, tam samodzielnie próbowaliśmy rozłożyć namioty- troszkę jednak musiała pomóc nam pani. Po kilkunastu minutach obóz był gotowy. Czytaliśmy oczywiście przygody Neli, wykonywaliśmy karty pracy i szukaliśmy skarbu wg mapy. Czas bardzo szybko minął-musimy to kiedyś powtórzyć.