Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) jest wyjątkowym projektem edukacyjnym realizowanym od 1994 roku przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także zachęcenie młodych ludzi do dyskusji na tematy dla nich ważne. W myśl idei partycypacji intencją Kancelarii Sejmu jest zwiększenie dostępności i wyrównanie szans wszystkich dzieci zainteresowanych uczestnictwem w projekcie. W tym roku organizatorami SDiM są Kancelaria Sejmu oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tegoroczna jubileuszowa edycja SDiM odbyła się w nowej formule. 13 czerwca wylosowano – z zachowaniem proporcjonalnego podziału na poszczególne województwa – 153 szkoły podstawowe, których przedstawiciele wzięli udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

2 września w wyłonionych szkołach odbył się wybór przedstawicieli do SDiM – także drogą losowania. Każda szkoła wylosowała po jednym uczniu lub uczennicy z szóstej, siódmej i ósmej klasy. Następnie w każdej szkole między 3 a 6 września odbyła się debata z udziałem przedstawicieli szkoły do tegorocznej edycji SDiM na temat najważniejszych zagadnień dla szkoły i uczniowskiej społeczności w kontekście tematu XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży „Co jest dla nas najważniejsze”?

Wybrani uczniowie zostali podzieleni na grupy tematyczne i wzięli udział w warsztatach online, które odbyły się 17 i 24 września. Celem warsztatów było wybranie tematów do dyskusji, kandydatów na marszałków oraz sprawozdawców, którzy podczas posiedzenia SDiM uzasadnili wybór danego tematu.

Tematy, które zostały przedstawione podczas posiedzenia SDiM to:

1. Nowoczesna szkoła

2. Walka z hejtem w sieci i szkole

3. Bezpieczny dom i rodzina

4. Poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

5. Ochrona klimatu i praw zwierząt

6. Lepsze warunki do rozwijania swoich pasji

7. Dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi

8. Wsparcie młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej

Posiedzenie SDiM odbyło się 30 września 2024 r. i zostało poprzedzone spotkaniem wszystkich grup warsztatowych w Sejmie RP. Pierwsza część posiedzenia zakończyła się wyborem Marszałka SDiM. W drugiej części zaś odbyła się debata nad zaprezentowanymi tematami i głosowanie w sprawie wyboru najważniejszego z nich, tak by mógł zostać podjęty podczas Kongresu Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka w listopadzie br. adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

W przemówieniach i pytaniach zadawanych przez posłów i posłanki najczęściej pojawiały się tematy dotyczące hejtu i zdrowia psychicznego, jednakże podczas głosowania bezapelacyjnie został wybrany temat „Wsparcie młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej”.

Całą sesję można zobaczyć tutaj 🙂