31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie.

10 korzyści z rzucenia palenia papierosów

  1. Już po 20 minutach od rzucenia palenia obniży się ciśnienie krwi. Dzięki temu zadbasz o swoje serce.
  2. Po 8 godzinach od rzucenia zawartość tlenku węgla w krwi zmniejszy się. Jest on wręcz śmiertelny dla zdrowia.
  3. Po 48 godzinach znacznie spada ryzyko zawału serca. Nikotyna zaczyna być usuwana z organizmu.
  4. 3 dni po rzuceniu palenia zwiększa się wydolność naszych płuc. Jest nam łatwiej oddychać, nasze płuca zaczynają się oczyszczać.
  5. 2 tygodnie po rzuceniu palenia wzrasta nasza sprawność fizyczna dzięki lepszemu krążeniu. Po 2 miesiącach sprawność płuc jest lepsza aż o 30%.
  6. Po 3 miesiącach od rzucenia zaczyna znikać kaszel palacza. Poprawia się stan dróg oddechowych. Pomiędzy 3 a 9 miesiącem zregenerują się nasze oskrzela.
  7. Po 1 roku od rzucenia zmniejsza się ryzyko zawału o połowę.
  8. Po 5 latach od rzucenia palenia ryzyko udaru mózgu maleje do poziomu osoby, która nie pali.
  9. Po 10 latach ryzyko raka płuc spada niemal do tego samego stopnia jak u osoby niepalącej.
  10.  Po 15 latach będziesz miał takie samo ryzyko zachorowania na choroby palaczy jak osoba, która nigdy nie paliła. Toksyczne substancje zostaną usunięte z organizmu.